Představuji si, jak by asi reagoval zastupitel nebo zaměstnanec na malém městě, kdyby za ním přišel dodavatel, jako se to stává nám, a řekl: "Tak jo, tak mě žalujte. Já pošlu firmu do likvidace, nebudete mít ani budovu ani bankovní garanci, a než se to vyřeší, propadnou vám dotace a budete je muset všechny vrátit ze svého. Takže hned za mnou vyhlásíte bankrot vy. Navíc, já osobně jsem o tom nevěděl."
Trochu odbočím, s kolegou jsme strávili každý několik let na projektech v Rusku. Ještě před pár lety byla standardní taktika, jak přijít k penězům, podseknout cenu (v českých poměrech podat tak zvaně mimořádně nízkou nabídkovou cenu, ale tak aby to bylo na hraně a tedy nepostihnutelné), a dva měsíce před kolaudací přijít s tím, že "buď, investore, doplatíš dalších 20%, nebo my vyhlásíme bankrot a tobě zbude nedokončená stavba a soud na několik let, než se ti stavba vůbec odblokuje." Zvláštní, jak se Češi (a Moravané a Slezané) umí poučit ve světe na nečekaných místech.
Ale abych se vrátil k zastupitelům. Někdy ani znalost zákonů nepomůže, když zákon je postavený tak, že za všechno může zadavatel, ačkoli měl minimální možnost něco ovlivnit. Výsledkem bude paralyzování veškeré činnosti úřadů a země. Taková retro-normalizace. Například na příští období dotací z Evropské unie hrozí blamáž, protože nikdo nechce za stávajících podmínek strkat hlavu do oprátky. Protože obecný zájem a zájem zastupitelů či zaměstnanců nedostat se do vězení nebo v lepším případě nedostat k náhradě škodu, které se nedalo vyhnout jinak, než nedělat nic, na sebe stále více naráží.
Díky tedy za výborný počin a doufejme, že se bezplatná právní poradna osvědčí.