„Střídání zimního a letního času s sebou přináší četné negativní dopady na zdraví některých lidí. Může totiž narušovat biologické rytmy v těle člověka takovým způsobem, že důsledkem toho dochází k četným fyzickým i psychickým potížím. Podle různých studií vede změna času k nárůstu počtu pracovních úrazů, infarktů a sebevražd u mužů,“ uvádí europoslanec Tomáš Zdechovský některé nepříznivé důsledky tohoto kontroverzního opatření.
Podle něho se navíc hlavní důvody pro střídání času ukázaly jako neopodstatněné. „Bylo prokázáno, že úspora energie, která byla dříve uváděna důvod pro zavedení dvou časů, je prakticky nulová,“ vyvrací lidovecký europoslanec nejčastější argument uváděný ve prospěch změny času.
„Rozhodl jsem se proto obrátit na Evropskou komisi s dotazem, zda se zvažuje na úrovni EU a ve spolupráci s ostatními evropskými zeměmi či celosvětově možnost zavedení jediného času,“ vysvětluje Zdechovský svůj postup v této záležitosti.
Lidovci chtějí přesvědčit poslance ze sedmi států ke společné iniciativě
Pavel Svoboda, který je předsedou právního výboru EP , ale také členem dopravního výboru EP (který má politiku střídání času na starosti), k tomu uvádí:
„ Naše iniciativa je zatím v rámci EU dost ojedinělá a v žádném případě nelze říci, že by nacházela rychle spojence. Přesto jsme přesvědčeni, že nejen petice občanů EU, pro kterou se angažoval již lidovecký senátor Petr Šilar, ale i iniciativa europoslanců může přinést výsledky. Musíme přesvědčit zástupce minimálně sedmi států unie, aby se v té věci angažovali společně s námi. Letní čas je přežitek a stojí náš stát prostředky na zdravotních výdajích za léčbu lidí, jejichž organismus střídání času prokazatelně poškozuje.“
Daniel Rejman
Alexandra Alvarová