Na severu Sýrie čelí Islámskému státu syrští Kurdové materiálně podporovaní Asadovou armádou a také mezinárodním společenstvím vedeným USA.
Syrská armáda, čítající zhruba 300 tisíc mužů, brání Asadův sekulární režim, který byl a stále je tolerantní k náboženským menšinám a má, zdá se, že trvalou, podporu velké většiny syrského obyvatelstva, které netouží po vládě Islámského státu. Ať tedy Západ chce, nebo nechce, pokud má skutečný zájem na zničení moci radikálních islamistů a pokud do Sýrie a Iráku NATO se svými spojenci nechce vyslat pozemní armádu, je třeba změnit postoj k Asadovu režimu. Úvahy o vyzbrojení, vycvičení a nasazení bojovníků sekulární protiasadovské opozice proti Islámskému státu jsou pouhým blouzněním.
Na konci minulého týdne se v médiích objevily informace, že koaliční letadla v Sýrii bombardovala pozice organizace Al-Nusra v provincii Idlib. Před pár měsíci se tato organizace, jež je odnoží Al-Káidy, u syrského města Kunejtra probojovala až na hranici Golanských výšin kontrolovaných Izraelem a tato hranice je nyní zcela klidná. Ba co víc, mezi Izraelskou vládou a touto teroristickou organizací došlo k podivuhodnému souznění, kdy izraelské nemocnice léčí zraněné bojovníky Al-Nusry (jde až o 1 400 mužů) a zdá se, že Izraelci této organizaci v boji se syrskou armádou poskytují i jiné druhy podpory…
Pokud mají USA skutečný zájem na zničení Islámského státu v Sýrii i Iráku, potřebují zásadním způsobem změnit vztahy s Teheránem a Asadem – a sem by jistě nezapadaly dobré vztahy mezi Izraelem a teroristickou organizací Al-Nusra. Obama se v posledních dvou letech jistě pokusí o obnovení prestiže spojených států v Iráku, kde USA už tolik obětovaly. A Obama jistě ví, že bez toho, aby proti Islámskému státu bojoval nejen v Iráku, ale i v Sýrii, není porážka Islámského státu v Iráku možná…