V pátek 12. prosince vrcholil první ročník osvětového projektu Kraje pro bezpečný internet. Do projektu internetové bezpečnosti se letos zapojilo 26 000 rodičů a dětí z 8 krajů. Ve Středočeském kraji se zaregistrovalo 4980 lidí, kvizu se zúčastnilo 765 dětí, které úspěšně absolvovaly sérii on-line kurzů o internetové bezpečnosti. Nejvíce jich bylo z Gymnázia Příbram, a to 123.
Z úspěšných řešitelů byli jako vítězové vylosováni Jakub Černohous (Gymnázium Příbram), Bohuslav Sviták (SOŠ a SOU Neratovice), Lukáš Berka (ZŠ Příbram VIII.), Filip Hruška (Gymnázium J. S. Machara Brandýs nad Labem), Pavel Janda (ZŠ a MŠ Sedlec – Prčice), Markéta Kadlečková (SOŠ Benešov), Daniel Šíma (ZŠ Kladno – Brjanská), Jitka Buršová (ZŠ Příbram VIII.), Anna Průšová (Gymnázium Příbram), Barbora Bočková (Gymnázium Mladá Boleslav).
„Otázka internetové bezpečnosti a zejména prevence před možnými hrozbami je čím dál tím více skloňovaná. Tím, jak se vyvíjí moderní technologie, jak jsme téměř neustále on-line, se nám rozšiřují nejen možnosti, ale i rizika. Nebavíme se jen o počítačových virech, jen o webových stránkách jako před 15 lety, ale o sociálních sítích, luxování účtů, zneužití osobních údajů, kyberšikaně, to vše nejen pomocí počítačů a notebooků, ale i tabletů, chytrých telefonů, televize a dalších zařízení…“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který je gestorem projektu ve Středočeském kraji a který společně s radní pro zdravotnictví Jiřinou Fialovou a se zástupci Microsoftu a Národního centra bezpečnějšího internetu ceny předával. Xbox, tablet a chytrý telefon věnovala do soutěže firma Microsoft, 7 dalších tabletů pak Středočeský kraj.
Projekt Kraje pro bezpečný internet vznikl v září 2013 za podpory Asociace krajů ČR a díky spolupráci zapojených krajů v oblasti kybernetické bezpečnosti mohly vzniknout elearningové kurzy a on-line kvíz pro laickou i odbornou veřejnost.
„Elearningové kurzy a online soutěžní kvíz byly spuštěny 1. září 2014 a už v průběhu prvního měsíce jsme zaznamenali velký zájem o studium především ze strany dětí a mládeže nad 12 let “, říká koordinátorka projektu Nina Moravcová. Její slova potvrzuje i fakt, že si kvíz a/nebo elearning vyzkoušely děti z 1050 základních a středních škol.
Elearningové kurzy pro veřejnost jsou dostupné na webu www.kpbi.cz i po skončení soutěže, v současné době jsou těsně před spuštěním i kurzy pro sociální pracovníky a příslušníky Policie ČR. „V příštím roce chystáme rozšířit elearningové kurzy pro cílovou skupinu seniorů a pedagogů, kteří po absolvování kurzu získají certifikát jako doklad o dalším profesním vzdělávání“, doplňuje Zdeněk Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu. Že je potřeba vzdělávat v internetové bezpečnosti nejširší veřejnost, potvrzuje i Václav Koudele, člen koordinačního výboru projektu KPBI a manažer společnosti Microsoft, která je hlavním partnerem projektu: „Podle průzkumů Microsoftu si jen třetina lidí nastavuje pravidla pro ochranu svého soukromí na sociálních sítích. Pouhé 1 % lidí uvádí, že je o bezpečnosti na internetu dostatečně informuje škola. Právě zde vidíme největší příležitost – digitální bezpečnost a ochrana soukromí měly být běžným tématem výuky podobně jako bezpečnost silničního provozu.“
Do letošního prvního ročníku se zapojilo 8 krajů – Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Zlínský kraj.