Již v lednu obdržela plzeňská radnice pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve výši půl milionu korun za to, že postupovala údajně diskriminačně. Jednalo se o „podivný“ výběr firem k provedení rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech. Objevilo se totiž podezření, že by „vznesené požadavky mohly být někomu šité přesně na míru“ a město bylo tak nuceno se proti udělené sankci dokonce odvolat ke Krajskému soudu v Brně.
V březnu zase Nejvyšší správní soud přelomově rozhodl, že „dopravní podniky“, které jsou ve vlastnictví města, musí zpřístupnit pečlivě střeženou smlouvu, uzavřenou s advokátní kanceláří, kde byly stanoveny podmínky vymáhání pokut od „černých pasažérů“. Díky tomuto kontraktu docházelo dlouhodobě k ruinování dlužníků a odměny poskytované advokátům mnohonásobně převyšovaly výši vymáhaných pokut.
K jiné, avšak také trestuhodné, zajímavosti došlo v září, kdy propuštěný úředník, který dříve koordinoval projekt „Bezpečné město“, náhle odebral městu logo tohoto dlouhodobě praktikovaného souboru bezpečnostních opatření. A tento projekt přitom dokonce podporuje i Ministerstvo vnitra ČR. Úředník si totiž, „bez jakéhokoliv povšimnutí“ název a logo zaregistroval na sebe a tak jej nesměl již nikdo jiný používat. Plzeň tak byla poté přinucena dokonce zrušit plánované oslavy výročí tohoto, jinak úspěšného projektu. Velice kuriózní spor měl skončit u soudu a zcela jistě současně došlo i ke zbytečným finančním ztrátám
A k samotnému závěru roku přijdou snad ještě zásadnější finanční rány, o kterých se také „přirozeně moc řeč nevede“. V listopadu se objevila zpráva, že by mohlo město s velkou pravděpodobností přijít o velkou část z dvousetmilionové dotace z EU na výstavbu nové budovy divadla, neboť radnice upravila bez souhlasu projekt stavby a chybovala též v zadávací dokumentaci při výběrovém řízení na firmu, která měla divadlo zbudovat. Marné jsou výmluvy, že nová povolební garnitura vždy začíná s čistým stolem, když zodpovědný technický náměstek z ODS je stále stejný a ze statutárního náměstka ekonomického, za ČSSD, se nyní stal dokonce primátor.
Posledním případem, který bych ještě rád zmínil, je již reálná ztráta šance dokončit projet přeměny Světovaru na „4x4 Cultural Factory“, tedy na jakousi „kulturní fabriku“. Opět v rozporu s projektovou dokumentací se ve stěnách a podlahách budovy „najednou“ objevil škodlivý korkolit a dehet. Město tak nemůže dokončit projekt v termínu a získat tak na něj dotaci z EU, přičemž z vlastních prostředků již byly investovány desítky milion korun. A k zodpovědnosti se opět již tradičně nikdo nehlásí!
Nemůžeme se tedy divit, že narůst zadlužení města od roku 2010, tedy od začátku předchozího volebního období do současnosti, činí v přepočtu na jednoho obyvatele, více než pět tisíc, skoro 14 tisíc korun. Ve srovnatelně velkých Českých Budějovicích však činí tento přepočet pouhých osm tisíc korun.
A tak do nového roku přeji politické reprezentaci Plzně zejména více zodpovědnosti při hospodaření a správě městského majetku tak, abychom opět na jeho konci mohli již bilancovat mnohem pozitivněji a optimističtěji!