Poslanecká sněmovna včera večer přehlasovala všechny novely, které jí ze své poslední schůze vrátil Senát. Mimo jiné tak poslanci definitivně prosadili povinnost obcí, měst, mikroregionů i krajů zveřejňovat smlouvy o poskytnutí dotací na elektronických vývěskách po dobu 3 let od jejich uzavření. Proti tomuto zákonu jsme se s dalšími kolegy senátory hlasitě postavili a apelovali jsme na poslance, aby se pod falešným pláštěm boje proti podvodníkům neuchylovali k další byrokratizaci místní samosprávy a přenášení dalších administrativních povinností i na ty nejmenší obce.
Z podstaty věci nemám nic proti tomu, aby nakládání s veřejnými prostředky bylo pod přísnou veřejnou kontrolou. Ale zveřejňování tisíců smluv není podle mne tou správnou cestou. Naopak jsem přesvědčen o tom, že jde pouze o další nesmyslnou buzeraci místní a krajské samosprávy ze strany státu. Nemohu se zbavit dojmu, že se stát v poslední době snaží mermomocí urvat co nejvíce pravomocí a svázat ruce nejen aktivním lidem a podnikatelům, ale teď i obcím a krajům. Posloužit k tomu mají stále nové a nové požadavky, které jsou prosazovány na módní vlně „boje proti podvodům“.
Také vám tento stav začíná připomínat éru národních výborů, kdy samospráva de facto neexistovala a o všem se rozhodovalo na ústředí strany a prostřednictvím komunistických tajemníků? Opravdu si touto plíživou totalizací chceme nechat postupně vzít svobodu rozhodovat o veřejných věcech nikoliv v Praze či Bruselu, nikoliv na ústředí „nějaké strany“, ale co nejblíže občanům? Copak chceme další státní tajemníky, kteří vytěsní roli volených místních zastupitelů a proč ne třeba i přímo volených starostů, kteří nejlépe znají situaci a poměry v dané konkrétní obci a „svým“ občanům často vidí obrazně řečeno až do talíře?
Vládní poslanci si musí přiznat ještě jednu věc. V tomto ohledu jsou navíc nesmírně pokrytečtí! Včera prosadili povinnost municipality zveřejňovat dotační smlouvy. Sami však již dlouhé měsíce vedou nekonečnou debatu o tom, jestli budou mít obdobnou povinnost i státní orgány, které na rozdíl od obcí, jež účelově a ryze cíleně podporují tam místní fotbalisty, tam hasičský ples či činnost místních zájmových kroužků, rozhodují o miliardových zakázkách.
Navíc se obávám, že přijetí tohoto zákona způsobí vážná vrásky na čele také mnoha neziskovým organizacím. Jak mne před časem informoval např. starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, v případě slovácké metropole hrozí, že se téměř na tři čtvrtě roku zastaví financování místních spolků, které budou muset s přijetím dotace počkat až do chvíle, než se radnice vypořádá se všemi novými „zveřejňovacími“ povinnostmi. Více o problému zde: http://www.ivalenta.cz/blog/25
A ještě jedna věc mně děsí. Schválená novela zákona se bude vztahovat na nově uzavírané smlouvy. Ovšem v úterní rozpravě v Poslanecké sněmovně zaznělo, že ministerstvo financí už teď připravuje další novelu, která uloží obcím povinnost zveřejnit všechny smlouvy 10 let dozadu! Dámy a pánové asi zapomněli, že retroaktivita je něco, čím bychom právní řád České republiky tedy zaplevelovat rozhodně neměli!Ivo Valenta