Nejen o středočeských dotačních titulech byl seminář pro starosty a další zájemce zejména z řad spolků nebo od hasičů pořádaný krajským zastupitelem Milatou (KSČM) v Nymburce.
Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) v úvodu připomněl, že pro letošní rok nabízí krajský rozpočet o sto miliónů víc korun dotací pro projekty žadatelů z krajských dotačních titulů, zmínil se také o tzv. Integrovaných teritoriálních investicích, které zahrnují Prahu a oblast kolem ní a jsou zaměřeny na dopravu, školství, pak na sociální oblast a na životní prostředí.
Seminář, který navštívilo na sto účastníků přiblížil základní povinnosti a základní nedostatky s nimiž se žadatelé potýkají. Zejména je potřeba mít aktualizované údaje v elektronické aplikaci tak jak je uvedeno ve veřejném rejstříku například spolků, název projektu má být obecný, ne konkrétní, protože i výběrové řízení nemůže být na určitý typ například vozidla. Zastupitelstvo bude o grantech rozhodovat 23. února, ale dle novely zákona č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů bude muset záměr viset na úřední desce měsíc a teprve poté bude možné o granty žádat. Mělo by se tak stát (pokud se vše schválí) v době od 26. března do 15. dubna letošního roku. Průběžně se budou moci podávat žádosti o fond hejtmana a o povodňový fond. Rozhodovat o úspěšných žadatelích bude zastupitelstvo kraje v červenci.
Systém středočeských dotačních titulů je jedinečný, například v roce 2010 obdrželi zájemci z krajských peněz 839 mil. Kč, po dva následující roky 739 mil. Kč a v letošním roce na ně čeká 367 mil. Kč, pokles souvisí s aktuálními příjmy a s potřebou snižovat zadluženost kraje. To však neznamená, že se nemůže například fond rozvoje obcí a měst v alokaci třeba o 50 mil. Kč navýšit, přesto to neřeší tradiční převis poptávky.
Proto zaznělo například z úst radního pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM), aby zájemci zkoušeli štěstí i v jiných výzvách a za příklad uvedl stránky propamatky.cz, kde je celá řada možností jak získat peníze pro kulturu. Stručně pak popsal činnost resortu, který na kraji spravuje.
Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD) poté přiblížil rozvoj severovýchodní části kraje, ale i obecné kroky v podpoře například turismu. Současně přiblížil aktuální situaci v problematice evropských dotací, kdy byla ustanovena Regionální stálá konference složená nejen ze zástuců kraje, která nahrazuje ROPy, výzvy by mělo vypisovat Ministerstvo pro místní rozvoj na základě podnětů z regionálních konferencí obsažených ve výstupech z Národní stálé konference. Po roce 2020 bude opět jiná situace a bude možné čerpat pouze peníze z komunitárního plánování.
Jak na závěr konstatoval organizátor Zdeněk Milata, seminář splnil svůj účel a kraj podal obcím a spolkům pomocnou ruku, zejména k tomu, aby jak mnohokrát zaznělo, nemusely obce své žádosti nechat psát firmám za úplatu, je to totiž naprosto zbytečné.
Zástupkyně ředitele pro ekonomiku Štědrá uvedla, že každý fond má svého garanta na úřadě a případné dotazy mohou být zodpovězeny, mimo ni úřad zastupovali vedoucí oddělení IZS a obrany Navrátil a paní Zavadilová pro oblast mládeže a sportu. Poděkování za organizaci akce patří jak OV KSČM v Nymburce, tak také Levicovému klubu žen.
(mil)