Pomoc potřebují oběti i jejich blízcí
„Linka na pomoc obětem úspěšně funguje už v dalších šesti státech EU a vnímám jako obrovsky důležité, že je dostupná i u nás. Téma získalo v současné době na významu i díky zákonu o obětech trestných činů, který v Česku platí už dva roky. Všichni dneska ví, kdo je Breivik nebo Kajínek. Skoro nikdo ale netuší, kdo jsou jejich oběti a čím si museli projít jejich nejbližší. Málokdo z těch, kteří se oběťmi nikdy nestali, může vědět, kolika problémům a nesnázím musí oběti i jejich blízcí čelit. Zřízení linky proto považuji za důležitý krok k posílení práv obětí,“ vítá lidovecký europoslanec zřízení nové linky určené lidem přímo či nepřímo postiženým trestnou činností.
„Obětí potřebují zejména emocionální podporu a také dostatek informací a cenných rad o svých právech a možnostech, jak se svých práv domoci. Právě Evropský den obětí poskytuje dobrou příležitost k tomu, aby se o věci začalo více mluvit. Nesmíme zapomínat na často bezbranné oběti zločinu,“ dodává Zdechovský. Novou bezplatnou linku v České republice provozuje Občanské sdružení Bílý kruh bezpečí, s nímž Tomáš Zdechovský dlouhodobě spolupracuje a považuje za čest, že ho k jejímu oficiálnímu představení ředitelka Petra Vitoušová přizvala.
Za vyhlášením mezinárodního dne obětí stojí podpis Charty práv obětí z Velké Británie ze dne 22. února 1990. O rok později vznikl mezinárodní Evropský den obětí. Jeho smyslem je pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí, včetně jejich blízkých.