Ve 22 zemích Evropské unie, které ESU porovnával, se ČR neumístila zrovna dobře. Velmi často zaostává s minimální mzdou 332 EUR za řadou zemí, které jsou podstatně méně hospodářsky vyspělé, anebo srovnatelně vyspělé jako je ČR. Mám na mysli Maďarsko, Lotyšsko, Slovensko, Estonsko, Chorvatsko, Polsko, Maltu, ale tako Slovinsko, Portugalsko a Řecko. Minimální mzda v eurech v Portugalsku, Řecku a Slovinsku je, můžeme říci, dokonce v násobcích mzdy české.
Pochopitelně těžko můžeme posuzovat zcela rozumně českou minimální mzdu s minimálními mzdami v těch nejvyspělejších zemích EU, ale v zemích, které jsou méně vyspělé, a nebo zhruba stejně hospodářsky vyspělé jako je ČR jistě ano. Za ČR zůstávají, pokud jde o výši minimální mzdy, jen dvě suverénně nejchudší země EU, Bulharsko a Rumunsko a o něco nižší minimální plat má také Litva. Myslím, že úroveň minimální mzdy u nás je jednak výsledek negativního působení pravicových vlád v letech 2007-2013, a dále trvalého tlaku silné průmyslové lobby na českou vládu a český Parlament, kterému ovšem Topolánkova a Nečasova vláda rády podléhaly.
Můj osobní poznatek ze setkání s řadou velmi úspěšných podnikatelů, například z Německa či Švýcarska je ten, že těmto lidem záleží na dobrém finančním ohodnocení jejich zaměstnanců a zaměstnanců obecně.
Slušné a zvyšující se mzdy znamenají růst poptávky a tedy odbyt výrobků či služeb jejich firem.