Hlavní osobou této akce je P. Kolář, bývalý český velvyslanec ve Spojených státech a exponent amerických zájmů, který mě jako coby bývalého premiéra a tedy účastníka české zahraniční politiky v letech 2005-2010 zaujal v televizních debatách veřejnoprávní ČT, kam je velmi často zván, zkreslováním dlouhodobé linie české zahraniční politiky.
Podle Koláře je přístup současné vlády a prezidenta např. k Číně v rozporu s údajným Havlovým odkazem v oblasti zahraniční politiky. Tyto lži mně nebylo umožněno vyvrátit veřejně tam, kde on je bez jakýchkoliv zábran šíří, tedy v České televizi. Proto na ně opakovaně upozorňuji na blozích a v jiných textech na internetu.
Jen stručně chci připomenout, že ve vztazích k Číně Sobotkova vláda zatím nedošla ani tak daleko, jako to bylo v případě vlády pod mým vedením v letech 2005-2006. Tehdy jsem své kroky k rozvíjení vztahů s Čínou pochopitelně konzultoval s V. Havlem, který vůči nim nikdy nevyjádřil žádné výhrady. Postupy Sobotkovy vlády a M. Zemana vůči Číně jsou přesto mediálně předmětem ostrých útoků.
Generál Pavel je jistě velmi schopný generál, ale teď by se měl soustředit, jako člověk, který bude zastávat druhou až třetí nejvýznamnější pozici v hierarchii NATO, na výkon své budoucí funkce, pro kterou má důvěru orgánů aliance i Spojených států. Osobně nevidím jako přínosné, pokud by se o úřad prezidenta ucházel voják, který není mimo činnou službu a nepochybně bude velmi silně akcentovat zájmy NATO a Spojených států. V případě jeho zvolení bychom se mohli těšit na nové kolo jednání o umístění americké vojenské základny u nás.