Podle europoslance Zdechovského nelze kritizovat pouze úvěrové společnosti, ale i samotný český dozorový orgán, který nekonal.
„Podle evropské směrnice musí mít úvěrová smlouva uvedeny veškeré údaje použité pro výpočet této sazby. V praxi se tak ale nedělo, a fakticky docházelo k podvodům na klientech,“ komentoval důvody svého podnětu na Evropskou komisi europoslanec Tomáš Zdechovský, který klamavé praktiky při sjednávání úvěrových smluv v Česku ostře kritizoval.
Podvedení klienti a chybné kontroly České obchodní inspekce
„Dle závěru našich právníků se jedná o naprosto neomluvitelné selhání ČOI coby kontrolního orgánu. Něco takového se už více nesmí opakovat. Klienti musí dostávat přesné a úplné informace,“ upozorňuje lidovecký europoslanec Zdechovský na zcela nepřijatelné jednání úvěrových společností i ČOI, která neplnila své povinnosti nezávislého dozorčího orgánu.
„Důsledkem selhání ze strany ČOI bylo po dobu tří let umožněno porušování zákona. Uvěrové společnosti mohly uvádět výši RPSN až o polovinu nižší, než jaká ve skutečnosti je,“ zlobí se Zdechovský.
„Celý problém spočíval v tom, že ČOI akceptovala RPSN, která započítávala i variantu, kdy je při výpočtu úroku započítaný i poplatek za sjednání úvěru. To je ale v přímém rozporu s evropskými pravidly, o které se zřejmě nikdo nezajímal. Úvěrové společnosti tak mohly uvádět nižší RPSN, než ve skutečnosti byla, a klamaly tím své klienty,“ popisuje Zdechovský podrobnosti týkající se nesrovnalostí v inkriminované záležitosti úrokových sazeb.