V Regionálním muzeu v Mělníku se v sobotu 22. března mohli děti i jejich rodiče přenést v čase o několik století zpět. Konaly se tu totiž Velikonoční dávnohrátky aneb Jak to bylo u Kudrnů „Děti, přišel jara čas…“, tedy interaktivní program pro veřejnost o předvelikonočních časech našich předků a o tom, co příchod jara znamenal v životě tehdejších dětí.
„Děti i rodiče hltali informace o životě běžné vesnické rodiny, seznámili se i s povinnostmi svých vrstevníků, s jejich zvyky a vyzkoušeli si třeba ruční praní i výrobu dobových hraček. Určitě pochopili, že život tehdy nebyl žádné peříčko a že spoustu věcí a činností tehdy praktických a běžných nyní pracně opět objevujeme…,“ pochválil program radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který si podobně jako přítomné děti také zkusil vyrobit dřevěnou kočku…
Jaru je věnována i výstavka z cyklu Obyčejové tradice na Mělnicku obrazem, v které muzeum připomíná tradici vynášení smrti. V prostorách kavárny jsou až do 29. března k vidění fotografie obchůzek spojených s vynášením Smrtky z Ledčic, Lhotky, Vraňan, Dolních Beřkovic a pak také z akce, kterou přímo v samotném Mělníku společně pořádají již několikátým rokem Rodinné centrum Kašpárek, Regionální muzeum Mělník, a nově folklorní soubor Jarošáček. Nechybí ani figury Morany.
„I tuto neděli proběhl další ročník rozloučení se zimou, vynášení Morany, kterou uspořádalo Muzeum ve spolupráci s Rodinným centrem Kašpárek a Jarošáčkem. Využili tribuny na náměstí, ve spolupráci s dětmi ozdobili Moranu a pak se průvod vydal k řece,“ dodal radní Štefek.