Kalousek ze své opoziční pozice kritizuje záměr vlády prodloužit daňové zvýhodnění pro výrobce biopaliv první generace.
“Evropská komise dospěla k závěru, že využívání biopaliv první generace a jejich daňové zvýhodnění je slepá cesta. Všechny členské státy musí tyto programy podpory biopaliv první generace ukončit do roku 2020. Některé to dělají či udělají dříve, jiné právě do roku 2020,” řekl Kalousek Právu.
Babiš reaguje a v čemsi to připomíná jeho dřívější tvrzení, že registrační pokladny nebudou živnostníky nic stát, protože si je prostě dají do nákladů. Následující citace je podobně absurdní:
„Co se týče společností Agrofertu, které příměsi do biopaliv vyrábějí, tak těm opravdu nezáleží na tom, aby tento zákon sněmovnou prošel. Když totiž sněmovna daňové zvýhodnění biopaliv nepodpoří, budou se příměsi do biopaliv vyrábět ve stejném objemu dál a o to více přimíchávat do běžné nafty a do benzínu tak, abychom splnili podmínky EU na snížení emisí v dopravě.
Všichni motoristé, kteří dnes tankují zlevněná biopaliva u čerpacích stanic, budou mít ale v případě nepřijetí novely smůlu. A jediným efektem pro ostatní motoristy bude zdražení běžného benzínu a nafty.“
Je to přece právě zákon o přimíchávání biopaliv první generace, který Babiš před pěti lety prolobboval a jehož platnost nyní jeho vláda plánuje prodloužit na nejdelší možnou dobu, který nás nutí přimíchávat tyto příměsi do paliv. Některé benzinky si dokonce udělaly byznys z prodeje čisté nafty (sic!) Je skutečně hospodárné uměle zdražovat všem paliva o cca 500 Kč/ročně na hlavu kvůli pofidérní hrozbě evropských sankcí? Bez této povinnosti by po uměle zdražených palivech nebyla poptávka a Agrofertu by se tak nemohlo vyplatit nadále vyrábět příměsi ve stejném objemu. Nevím, zda se Babiš domnívá, že jeho slovům voliči uvěří. Pokud ano, zcela průhledně kalkuluje s lidskou hloupostí. A to se mu nakonec vymstí.
V jedné věci má přesto Babiš pravdu. Miroslav Kalousek jako nezařazený poslanec skutečně pro Babišem prolobovaný zákon 27. května 2010 hlasoval (a podívejte, kdo s ním) a zákon byl sněmovnou přes protesty tehdy rok staré strany Svobodných schválen. Kalousek nyní považuje proces schvalování novely Babišová zákona za “velký test pro naši demokracii”. Nepřekvapuje mne to.
Náš současný stát je totiž systém, pomocí kterého žijí jedni na úkor druhých a není proto nezvyklé, když se v něm politici sejdou jednou jako komplicové v legalizované loupeži a jindy jako nesmiřitelní soupeři.
Více o biopalivech třeba zde. http://www.kverulant.org/bioomyl.html