„Lidé se stále častěji vracejí k lidovým zvykům, přizpůsobují jim sváteční výzdoby, inspirují se tradiční kuchyní. Na výstavách, které naše muzea připravila, najdou nejednu inspiraci děti i dospělí. Srdečně zvu na jejich návštěvu,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Ve skanzenu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem probíhá až do 19. dubna tradiční výstava „Jaro na vsi“, která přibližuje velikonoční zvyky a obyčeje ve středním Polabí. Expozici doplňují víkendové doprovodné programy, kde si návštěvníci mohou starými technikami ozdobit vajíčka, perníčky a uplést pomlázku.
Hornické muzeum Příbram na pátek 27. března připravilo výstavu Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví. Představí rukodělné činnosti v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží. V Regionálním muzeu Mělník se v sobotu 28. března koná od 9 do 17 hodin velikonoční jarmark s ukázkami starých řemesel.
FlerJarmark Vítání jara se koná v Muzeu Českého krasu v Berouně, kde si návštěvníci budou moci pořídit nejrůznější ručně vyráběné velikonoční dekorace, ozdoby, bytové doplňky nebo šperky. Jarmark se bude konat v sobotu 28. března od 10 do 16 hodin. Berounské muzeum připomene staré časy i prostřednictvím výstavy Svět mechanické hudby, kterou návštěvníky provede sám její autor a předseda Společnosti přátel mechanické hudby Patrik Pařízek.
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech nachystalo oblíbenou prodejní výstavu velikonočních dekorací na neděli 29. března od 9 do 17 hodin. V nabídce budou pomlázky, velikonoční vajíčka, květinové dekorace, mazance a jiné velikonoční výrobky a šperky.