Konference k dostavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebyla ojedinělou akcí na toto téma. Poslední dva roky se živě diskutuje o dostavbě elektrárny a především o projednání a schválení aktualizace energetické koncepce vlády /ASEK/, a Národního akčního plánu jaderné energetiky (NAP JE) a novelizace tzv. Atomového zákona. Souhrn těchto materiálů je totiž naprosto nezbytný k tomu, aby mohla začít příprava výstavby dalšího dukovanského bloku. Vzhledem k termínům, které příprava výstavby každého jaderného zařízení zahrnuje - pohybuje se v řádu 17-22 let, je jakýkoliv další průtah pro kontinuální pokračování provozu jaderné elektrárny v Dukovanech vysoce rizikový.
Na podzim loňského roku poslanec Kaňkovský uspořádal v Poslanecké sněmovně seminář, který kladl důraz na možné dopady do oblasti zaměstnanosti v přilehlém regionu v případě, že by se nepodařilo prodloužit životnost Jaderné elektrárny Dukovany a nezrealizovala se dostavba jejího 5. bloku. Vít Kaňkovský již tehdy upozornil: „To, co regionu Dukovan chybí, je konečné rozhodnutí, jak to s budoucností Jaderné elektrárny Dukovany bude. V současné geopolitické situaci se jeví energetická bezpečnost ještě zásadnější, než kdy dříve, ale zásadním úkolem je i udržení zaměstnanosti v regionu.“
Středeční třebíčská konference si kladla otázku, zda umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas. „Konference o nutnosti včas připravit dostavbu 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany navázala na seminář, který jsem s Energetickým Třebíčskem zorganizoval na podzim ve Sněmovně. Bohužel do současné doby není vládou schválena aktualizace Státní energetické koncepce. Budu v tomto ohledu interpelovat ministra průmyslu Mládka, času už opravdu není nazbyt." řekl poslanec Kaňkovský.
Vít Kaňkovský a František Bradáč se také připojili k výzvě, která byla na konferenci zformulována. Spolu s ostatními účastníky konference - z řad poslanců, senátorů, starostů, zástupců regionů - tak vyjádřili znepokojení nad současnou situaci v české energetice a vyjádřili obavy, že 5. blok nebude postaven včas. Výzva zároveň důrazně upozorňuje na zásadní riziko negativních dopadů takového stavu na energetickou bezpečnost ČR a na sociální situaci v regionu, na zásadní riziko ztráty jaderných znalostí a dovedností a na nebezpečí budoucích vysokých cen elektrické energie.
Senátor František Bradáč, který je místopředsedou senátního podvýboru pro dopravu a energetiku, dodal: „V případě rychlého neřešení přípravy a výstavby 5. bloku v Dukovanech a po postupném odstavení stávajících čtyř bloků by v budoucnosti ČR mohla přijít o jednu ze dvou stávajících jaderných lokalit. Vláda ČR nemůže brát na lehkou váhu hlasy ze zdejšího širokého regionu."