Už 7. setkání pedagogů, koordinátorů, zástupců Klubu ekologické výchovy a krajského Odboru školství, mládeže a sportu se zúčastnila také předsedkyně Finančního výboru Zuzana Nekovářová (KSČM) a předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj Petra Šmejkalová (ČSSD). „Setkání koordinátorů se zapsalo do povědomí pedagogů ve Středočeském kraji. Dokladem toho je účast 104 pedagogů, koordinátorů a ředitelů z mateřských, základních i středních škol. Pozitivně lze hodnotit také narůstající zájem ze strany středních odborných učilišť a z integrovaných středních škol,“ řekl náměstek Milan Němec.
Více než čtvrtina z oceněných škol získala certifikát „Škola udržitelného rozvoje“ nejvyššího stupně, na druhý stupeň dosáhla přesně třetina škol a se III. stupněm se muselo spokojit 16 procent přihlášených středočeských školních zařízení. „Děkuji především pedagogům, kteří se ekologickou výchovou snaží našim dětem vštípit dobrý vztah a ohleduplnost ke svému okolí a přírodě,“ uvedl náměstek Marek Semerád.
Odměnou koordinátorům ze škol, které získaly certifikát I. stupně, bude série tří exkurzí zaměřených na poznávání přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Předběžný průzkum mezi školami ukázal zájem o exkurze v Černínském paláci a do Českého středohoří. Exkurze jsou finančně podpořeny projektem Středočeského kraje.
Klíčovým manažerským tématem setkání byla Evaluace v environmentální výchově, pro letošní rok pro oblast managementu. Účastníci získali elektronické materiály s vytipováním vhodných indikátorů k posouzení úrovně řízení EV ve školách. Záměrem organizátorů akce bylo vytvořit materiál, který by byl inspirací pro školy Středočeského kraje a zároveň i celé České republiky.
Environmentálními tématy, která pro letošní rok vyhlásila OSN, je světlo a světelné technologie. Účastníci k nim získali informace a podněty, které mohou v rámci svého působení ve školách rozvíjet. Dalším tématem, o kterém na pátečním setkání informoval vedoucí tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, je 70. výročí vzniku této organizace.