Rada kraje schválila uvolnění 600.000 Kč na mimořádný vědecko-výzkumný úkol, který souvisí s objevem výjimečných hrobových nálezů v kú Cerhenice.
„Nález se týká celkem 6 kostrových hrobů z doby stěhování národů v 5. - 6. století a 17 žárových hrobů kultury lužických popelnicových polí z mladší doby bronzové, tedy z 13. až 11. století před naším letopočtem. Výzkum tohoto objevu bude realizovat Ústav archeologické památkové péče středních Čech,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Součástí vědeckého výzkumu bude i přesná specifikace nálezu. Pro výzkum migrací a původů pravěkých populací se používá radiogenních izotopů stroncia. Poměry dvou izotopů se v přírodě geograficky proměňují a jsou přijímány v potravě všemi živými bytostmi. Vzorky se odebírají ze zubní skloviny, v které je zakonzervována izotopová situace v době utváření trupu, nese sebou tedy stopu místa, kde bytost vyrůstala.
Pomocí izotopu uhlíku bude provedeno zároveň i datování nálezu. Analýzou stabilních izotopů uhlíku a dusíku by zase měla být získána data o způsobu života populace na lokalitě. U nás se analýzy zatím úspěšně neprovádějí, vzorky z kostrových hrobů budou zaslány na univerzitu do USA.
Zároveň budou pokryty i ostatní náklady spojené s realizací výzkumu - dokumentace, čištění, značení, zpracování, zakreslení, konzervace a uskladnění.
„Až budou nálezy řádně zpracovány, počítáme samozřejmě s jejich prezentací veřejnosti v našich příspěvkových organizacích,“ dodal radní Štefek.