Ve středu 8. dubna se uskutečnilo slavnostní zahájení projektu Rozšíření areálu Polabského národopisného muzea Přerov nad Labem“.
„V rámci plánovaného projektu v hodnotě necelých 10 milionů Kč dojde k rozšíření stávajícího areálu muzea o 5 nových objektů lidové architektury z oblasti středního Polabí a o další drobné stavby. Počítá se i s úpravou celého areálu a jeho zatraktivněním,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se předání staveniště společně s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou a dalšími hosty účastnil.
Ve skanzenu by měla nově stát kopie funkční kovárny z Jíkve, kopie kapličky původně stojící na přerovské návsi, památkově chráněná chalupa s podsíní z Oskořínku, zrekonstruovaná pilířová stodola a zrekonstruovaná celoroubená stodola.
Z drobných staveb přibyde hnojiště, sušárna ovoce, vahadlová studna, chlívky, kůlny, včelín a vnitřní oplocení vymezujících dvory usedlostí.
Vítězná firma Michal Svoboda bude zajišťovat také terénní úpravy kolem objektů včetně kamenných či cihlových zápraží, úprav trávníků a předzahrádek a včetně přístupových komunikací k novým objektům. Zároveň budou provedeny i opravy stávajících cest v duchu bezbariérových přístupů.
Do projektu patří i nové vitríny a informační panely, modernizován bude způsob nasvícení včetně automatického zapínání a vypínání.
Zkvalitní se také vnitřní informační systém, který bude samostatné návštěvníky směřovat k jednotlivým objektům v rámci prohlídkových tras, nebude chybět interaktivní zvukový a obrazový panel s návaznou mobilní aplikací - průvodcem a webem skanzenu v různých jazykových mutacích.
Dostavba je realizována za pomoci evropských fondů, 85 procent uznatelných nákladů by měl činit příspěvek z Regionálního operačního programu Střední Čechy, zbytek zaplatí Středočeský kraj. Stavební práce by měly být ukončeny do 30. září 2015.
Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem je nejstarší český skanzen lidové architektury a zároveň čtvrtý největší skanzen v Evropě s výjimkou severských zemí. Založil jej okolo roku 1900 majitel místního panství Ludvík Salvátor Toskánský.