ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.04.2015 8:51:47

Středočeská muzea a galerie připomínají 70 let od konce II. světové války

Středočeská muzea a galerie připomínají 70 let od konce II. světové války

Letošní oslavy 70. výročí konce druhé světové se promítly také do expozic středočeských muzeí a galerií.

Většina jich přibližuje průběh konce války ve svém regionu, některá se zaměřila na dobovou vojenskou techniku nebo dosud nezveřejněné materiály, které dokumentují průběh války a její poslední výstřely. V Arnoldinovském domě v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, sídle Oblastního muzea Praha-východ, byla ve čtvrtek 9. dubna zahájena vernisáží výstava Květen 1945 ve fotografii.

„Výstava popisuje závěrečné dny druhé světové války ve městě a průběh osvobozování. Je doplněna i unikátními předměty, které pak budou k vidění v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, například samopal Špagin,“ řekl středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM), který se vernisáže zúčastnil společně se starostou města Vlastimilem Pickem (Podpora občanů). Výstava potrvá do 7. června.

Některá muzea Středočeského kraje si okupaci a osvobozování naší vlasti připomínají již od minulého roku. Polabské muzeum v Poděbradech představuje Válečné Poděbrady již od února a otevřena bude do konce června.

Od dubna návštěvníci hradu v Mladé Boleslavi uvidí expozici Bombardování Mladé Boleslavi a květen 1945, která byla uspořádána ve spolupráci s Jednotou Československé obce legionářské. Na dolu Vojtěch v Příbrami bude možné od 5. května shlédnout výstavu Poslední bitva II. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku. Expozice bude přístupná až do 1. listopadu.

Na zámku ve Vlašimi se 7. května otevře výstava II. světová válka a Podblanicko, kterou doplní 12. května přednáška o Pražském povstání. Rozsáhlé oslavy chystá za spolupráce Muzea Českého krasu 7. a 8. května také město Beroun. V rámci nich bude k vidění americký, ruský a německý kemp a lehká, obrněná a dělostřelecká technika včetně  tanku T 34. Nebudou chybět strážná stanoviště, kulometná hnízda, polní kuchyně, stanový tábor.

V Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře bude 9. května vernisáž výstavy Jiřího Sozanského - Mezní situace, která je obsahově vymezena právě 70. výročím ukončení II. světové války a 20. výročím ukončení války na Balkáně. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly – Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Téma doplní i komentovaná prohlídka k dílům Josefa Čapka 19. května. Pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky je určen lektorský program Předtucha, který doplňuje data naučená ve školních lavicích o pocit, který v těžké době 1938 – 1939 do děl vložili jejich autoři Václav Hejna, Josef Čapek, Zdenek Rykr, Emil Filla a Ladislav Zívr.

V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích si lidé mohou 6. června připomenout horníky, kteří se stali obětmi II. světové války. V hostinci U Rozvědčíka v Nezabudicích se 27. června uskuteční pietní akt spojený se vzpomínkou na Jaroslava Fraňka, který byl popraven za odbojovou činnost. Akce ale nebudou končit květnem nebo červnem. Třeba v rakovnické Galerii Samson Cafeé proběhne 23. září komponovaný pořad na téma výročí konce druhé světové války.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama