Soudy musí změnit své chování
„O 95 % dětí ve výlučné péči jednoho z rodičů se nyní starají matky. Tak vysoké číslo vyvolává oprávněná podezření o nadržování matkám soudy na jedné straně a diskriminaci otců na straně druhé,“ říká lidovecký europoslanec. „Je na českých soudech, aby konečně začaly zohledňovat skutečnou situaci v rodinách. Naprosto odmítám nynější praxi, kdy jsou děti často stále dávány matkám, a to bez jakéhokoli odůvodnění,“ kritizuje Zdechovský situaci v Česku a odvolává se přitom na Listinu základních práv a svobod: „Každé dítě má právo udržovat pravidelné osobní vztahy a přímý styk s oběma rodiči. Bohužel ani v případech, kdy péči obou rodičů nebrání žádné objektivní překážky, není pravidelný styk s oběma rodiči zdaleka samozřejmostí. K diskriminaci zde dochází zcela nepochybně a je třeba s ní skoncovat.“
Podle europoslance nicméně už nyní existují náznaky toho, že se situace může změnit: „Naději na postupnou změnu k lepšímu dávají nedávná rozhodnutí Ústavního soudu stavějící se za střídavou péči, pokud s ní oba rodiče souhlasí.“
Do velké novely zákona o rodině v roce 1998 bylo možné soudem stanovit pouze výlučnou péči jednoho rodiče. Zmíněná novela zavedla do českého právního systému také možnost střídavé péče. Ústavní soud se ve svých nálezech z května roku 2014 přiklonil na stranu střídavé péče s tím, že je v zájmu dítěte, aby bylo především v péči obou rodičů.