Ten problém má několik časových rozměrů: krátkodobý, ba okamžitý; a dlouhodobý. V krátkodobém horizontu je zapotřebí "hasit" požár a zabránit umírání stovek zoufalých lidí a současně rázně zamezit businessu zaměřenému na jejich zneužívání.
V delším období, a to okamžitě poté, co je požár uhašen, je zapotřebí se orientovat na řešení důvodů. Evropa zkrátka nemá kvantitativně na to, aby byla schopna uspokojivě řešit prostřednictvím migrace problémy na jiných kontinentech. Může však svými cílenými intervencemi (například prostřednictvím EDF) přispět k řešení problémů, jejichž výsledkem již nebude exodus do Evropy. To je však nutné řešit v místech problémů a v těsné součinnosti s jejich vládami.
Sada deseti opatření Evropské komise je víceméně zaměřena na hašení požáru: postupujme vylučovací metodou a určeme si, který způsob hašení je relativně nejhumánnější, neboť toto je kritérium; učiňme si hlasovací lístek:
bod 1: bohužel asi nic jiného nezbývá: ANO
bod 2: pokud budou ničena plavidla pašeráků bez lidských posádek zbídačených lidí, pak ano, jinak určitě ne; bez lidí ANO; s lidskými posádkami důrazně NE;
bod 3 je příliš měkký a účinný jen nepřímo: NE;
bod 4: o vyřizování žádostí o azyl v tuto chvíli nejde: NE;
bod 5: to není metoda při hašení požáru: NE;
bod 6: nouzové přemísťování - KAM ?, pokud ano, tak až po primární selekci, nelze připustit, že přijmu všechny a některé kamsi přemístím;
bod 7: pokud ano, tak pouze pro prokazatelně potřebné: podmíněné ANO;
bod 8: zřejmě ano; humánní projev restrikce -otázkou je to, kam budou vraceni: podmíněné ANO;
bod 9: určitě ANO; výsledky ale nepřijdou okamžitě
bod 10: nutná podmínka pro delší horizont, takže ANO; ale není to metoda řešení požáru.
10 opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří:
1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.
2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.
3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.
4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.
5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.
6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.
7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.
8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.
9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.
10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.
Zdroj: Evropská komise