„Žádám premiéra Sobotku, aby osobně inicioval ověření, zda se dětem v pěstounských rodinách dostává potřebné péče. Takový krok lze podniknout prostřednictvím českého konzulátu v Oslu s odvoláním na čl. 36 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích,“ říká poslankyně Jitka Chalánková.
Poslankyně potvrdila, že úředníci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí mají přístup do celého spisu vedeného na místním úřadu Barnevernu v Nedre Eiker. Plnou moc matka dětí úřadu udělila 14. března 2015. Úředníci dostali svolení matky téměř ve stejný okamžik, kdy do něj mohli poprvé nahlédnout i norští právníci.
Poslanecká sněmovna jako suverénní orgán podle poslankyně měla možnost projevit svou vůli a vytvořit zázemí pro další kroky vlády a diplomacie. Včerejším rozhodnutím se tak nestalo. „Považuji to za neuvěřitelné. Informace o připravované adopci mladšího chlapce Davida potvrdily nejhorší obavy a jsou v přímém rozporu s tím, o čem nás ještě nedávno Norsko ujišťovalo. Český stát musí bránit zájmy a práva vlastních občanů bez ohledu na to, v jaké zemi se jim bezpráví děje,“ míní Chalánková.
„Nerozumím tomu, proč někteří kolegové nepodpořili ani návrh, aby česká strana zjistila aktuální stav dětí Michalákových v norských pěstounských rodinách. Takový požadavek považuji za naprosto samozřejmý. Přímý kontakt zástupce českého státu s dětmi je důležitý zejména s ohledem na staršího z chlapců Denise, protože byl naposledy viděn před více než rokem a rodina má odůvodněné obavy o jeho zdraví,“ uvedla poslankyně Chalánková.
Protesty proti postupům norské sociální služby sílí podle poslankyně i v jiných státech než v Česku. Poslanci včera současně odmítli přispět k mezinárodnímu tlaku na Norsko. Na konci května mají proběhnout proti praktikám norské sociální služby protesty v některých evropských metropolích. Norsko také kritizovali členové Rady Evropy. „Chci vyjádřit hluboké politování nad tím, že o připravované adopci se rodina dozvěděla až ze včerejších médií. Informace neměli ani právní zástupci rodiny,“ dodala poslankyně Chalánková.