Toto šetření ČSÚ ukazuje, že ceny majetku jsou jen zlomky těch, ze kterých vycházela Topolánkova a Nečasova vláda při určování ceny majetku, který církvím zabavili komunisté.
Pokud byla nadhodnocena cena majetku, je logické, že nepřiměřeně velká bude i finanční náhrada za tento majetek. Vrchní ředitel sekce makroekonomických statistik ČSU Jaroslav Sixta pro Právo uvedl, že jde zatím o první odhady ČSÚ, které budou postupně upřesňovány, ale že výrazně jiné výsledky očekávat nelze.
Informace ČSÚ o několikanásobném nadhodnocení ceny majetku, který má v restitucích připadnout církevním subjektům, je velmi závažná. Ceny církevního majetku byly totiž důležitou součástí argumentace předkladatelů zákona o církevních restitucích.
Chci připomenout, že tento zákon o církevních restitucích byl v Poslanecké sněmovně přijat většinou jednoho hlasu, přičemž tím rozhodujícím stoprvním hlasem byl hlas poslance Pekárka (ODS), který byl již v té době pravomocně odsouzen k výkonu trestu a který dnes skutečně vykonává trest ve věznici.