Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.05.2015 18:28:00

Britské volby „na ostří nože“

Britské volby „na ostří nože“

Zdá se, že britské volby budou, jak říkají titulky dnešních britských novin, „na ostří nože“.

Podle dnes zveřejněného odhadu elektronické verze deníku Financial Times by budoucí zastoupení v britské Dolní sněmovně mělo vypadat následujícím způsobem: 279 poslanců budou mít konzervativci, 270 poslaneckých křesel získají labouristé, 51 křesel obsadí Skotská národní strana (SNP) a 25 křesel připadne liberálně-demokratickým poslancům.

K absolutní většině (326 křesel) tak oběma ze dvou vládních bloků nějaký ten mandát chybí. A vypadá to, že konzervativně-liberálnímu bloku bude mandátů chybět o něco více.

Pokud ale labouristé i s parlamentní podporou levicové a pacifistické SNP, nebo dokonce s její účasti ve vládě, nakonec získají potřebnou většinu, půjde velmi pravděpodobně o většinu opírající se o několik málo mandátů navíc. Pokud tato většina bude čítat něco mezi 326 – 335 mandáty, můžeme během jednoho roku až dvou let očekávat další parlamentní volby…

D. Cameron v závěru předvolební kampaně zopakoval svá vyjádření ohledně toho, že pokud se opět stane premiérem Velké Británie, bude uspořádáno referendum týkající se dalšího setrvání Velké Británie v EU. To bude pochopitelně nejen vnitropolitickou komplikací, ale také komplikací celoevropskou.

V minulém týdnu jsem měl přímo ve Velké Británii možnost přesvědčit se o tom, že před volbami do Dolní sněmovny zde probíhá velmi seriózní debata v oblasti ekonomiky, bytové politiky, sociální politiky i oblasti zdravotnictví.  Všechny strany také velmi silně akcentují témata ekologická.

Pokud nakonec vznikne vláda Labour Party s účastí či podporou SNP, tedy pacifistické a levicové politické strany, bude to znamenat velkou změnu v tradičně „zvláštních“ vztazích mezi Londýnem a Washingtonem. Jinak řečeno, Velká Británie by už nadále bezhlavě nepodporovala USA v jakékoli zahraničněpolitické a kontroverzní záležitosti, jako tomu bylo v nedávné minulosti, zejména za premiérů D. Camerona a T. Blaira. 
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama