Podle dnes zveřejněného odhadu elektronické verze deníku Financial Times by budoucí zastoupení v britské Dolní sněmovně mělo vypadat následujícím způsobem: 279 poslanců budou mít konzervativci, 270 poslaneckých křesel získají labouristé, 51 křesel obsadí Skotská národní strana (SNP) a 25 křesel připadne liberálně-demokratickým poslancům.
K absolutní většině (326 křesel) tak oběma ze dvou vládních bloků nějaký ten mandát chybí. A vypadá to, že konzervativně-liberálnímu bloku bude mandátů chybět o něco více.
Pokud ale labouristé i s parlamentní podporou levicové a pacifistické SNP, nebo dokonce s její účasti ve vládě, nakonec získají potřebnou většinu, půjde velmi pravděpodobně o většinu opírající se o několik málo mandátů navíc. Pokud tato většina bude čítat něco mezi 326 – 335 mandáty, můžeme během jednoho roku až dvou let očekávat další parlamentní volby…
D. Cameron v závěru předvolební kampaně zopakoval svá vyjádření ohledně toho, že pokud se opět stane premiérem Velké Británie, bude uspořádáno referendum týkající se dalšího setrvání Velké Británie v EU. To bude pochopitelně nejen vnitropolitickou komplikací, ale také komplikací celoevropskou.
V minulém týdnu jsem měl přímo ve Velké Británii možnost přesvědčit se o tom, že před volbami do Dolní sněmovny zde probíhá velmi seriózní debata v oblasti ekonomiky, bytové politiky, sociální politiky i oblasti zdravotnictví. Všechny strany také velmi silně akcentují témata ekologická.
Pokud nakonec vznikne vláda Labour Party s účastí či podporou SNP, tedy pacifistické a levicové politické strany, bude to znamenat velkou změnu v tradičně „zvláštních“ vztazích mezi Londýnem a Washingtonem. Jinak řečeno, Velká Británie by už nadále bezhlavě nepodporovala USA v jakékoli zahraničněpolitické a kontroverzní záležitosti, jako tomu bylo v nedávné minulosti, zejména za premiérů D. Camerona a T. Blaira.