Poraženými voleb jsou jednak agentury pro výzkum veřejného mínění, které bez výjimky předpokládaly zcela odlišné výsledky, a pak také, byť v rozdílné míře, Labour Party, liberální demokraté a strana UKIP. Šéfové těchto stran, tedy Ed Milliband, Nick Clegg i Nigel Farage po této porážce ze svých pozic v průběhu pátku odstoupili.
Lídr konzervativců D. Cameron Britům slíbil, že v průběhu dvou let po svém volebním vítězství vyhlásí referendum ohledně setrvání Velké Británie v Evropské unii (do počátku roku 2016). A vzhledem k tomu, že ve volbách do britské Dolní sněmovny výrazným způsobem ve Skotsku uspěla také Skotská národní strana (SNP), lze očekávat, že referendum o setrvání Velké Británie v EU nebude v blízké době jediné velké referendum, a přidá se k němu také nové hlasování o suverenitě Skotska.
Obě tato referenda tedy ve svém důsledku přinesou do Velké Británie i EU velkou nejistotu a obě referenda mohou být pro EU i Velkou Británii silnou komplikací. Země může mířit jak k odchodu z EU, což hospodářsky oslabí Velkou Británii i EU, tak také k oddělení Skotska od zbytku Spojeného království. To by téměř jistě znamenalo, že Velká Británie ztratí svůj velmocenský status.
Jiří Paroubek