Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.05.2015 9:14:44

Středočeská muzea a galerie byla úspěšná v Gloria musaealis 2014

Středočeská muzea a galerie byla úspěšná v Gloria musaealis 2014

V pražském Obecním domě se ve čtvrtek konalo slavnostní vyhlášení výsledků XIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2014, kterého se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

V pražském Obecním domě se ve čtvrtek konalo slavnostní vyhlášení výsledků XIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2014, kterého se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„V letošním ročníku jsme dostali 2 ocenění, stálá výstava Galerie Středočeského kraje Stavy mysli – Za obrazem získala cenu Gloria Musaealis, stala se Muzejní výstavou roku 2014 a rekonstruovaný zámek v Roztokách u Prahy získal 3. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014,“ ohodnotil úspěch radní Štefek.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašuje již tradičně od roku 2002 Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a nyní i s Obecním domem. Klade si za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony institucí v oboru muzejnictví a obecně na přínos muzeí a galerií ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně. Probíhá ve 3 kategoriích – Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku. Zvláštní kategorií soutěže je Cena Českého výboru ICOM, která je udělována projektům, které významně přispěly k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti muzeí či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům. Čestný výbor soutěže také navrhuje vyhlašovatelům udělení zvláštní ceny jednomu z projektů.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 62 muzeí a galerií z celé republiky s 87 soutěžními projekty.

„Vysoce oceňuji práci vítězných týmů muzeí a galerií, ale i těch poražených, přihlášených a nepřihlášených. Samospráva může, či spíše by měla zajistit provozní a investiční prostředky, ale duši do expozic dávají právě lidé, co v nich pracují. Jejich zásluhou navštěvuje muzea a galerie, ve kterých probíhá více než 2000 výstav, přes 8 milionů návštěvníků.  A spousta jejich další práce není na první pohled vidět - pečují o více než 60 miliónů sbírkových předmětů a zabývají se i vědeckou činností,“ dodal radní Štefek.

V kategorii Muzejní výstava se za Galerií Středočeského kraje umístilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se stálou národopisnou expozicí „Slovácko“. Na třetím místě skončilo Vlastivědné muzeum Jesenicka se stálou expozicí „Spirála času země“.

Zvláštní ocenění získalo Kulturní středisko města Bechyně za stálou expozici Městského muzea v Bechyni.

V kategorii Muzejní publikace roku 2014 získalo cenu Gloria musaealis Oblastní muzeum v Chomutově za publikaci „Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350–1590“, II. místo obdržel Národní ústav lidové kultury za publikaci „Knihy krejčovských střihů v českých zemích v 16. - 18. století“. Na III. místo nastoupilo Technické muzeum v Brně za publikaci „Hodinky Prim 1954–1994“.

V kategorii Muzejní počin roku 2014 získalo cenu Gloria musaealis Regionální muzeum v Litomyšli za projekt „Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli“. Na druhé místo vybrala sedmičlenná porota Oblastní galerii Liberec za projekt „Lázně – nové sídlo Oblastní galerie Liberec“. Třetí skončilo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy za projekt „Zámek Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy“.

Zvláštní ocenění získalo ještě Muzeum Hlučínska za projekt „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“.

Na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2014 byly uděleny zvláštní ceny za společný projekt devíti paměťových institucí od čtyř různých zřizovatelů - „Velká válka 1914–1918“.

Cenu Českého výboru ICOM získala Národní galerie v Praze za výstavu „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300“.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama