Usnesení se týká členskými státy odmítané směrnice Evropské komise navržené již v roce 2008. Šojdrová naopak podporuje komplexní řešení podporující sladění pracovního a rodinného života
„Souhlasím s ambicí mít společný minimální standard pro mateřskou dovolenou, i proto, že máme společný evropský prostor otevřený pro pohyb osob a služeb a s tím souvisí potřeba srovnatelných podmínek. V každém případě dobrá péče o maminky a podpora rodin s dětmi je v zájmu členských zemí i EU jako celku. Je to naše investice do budoucnosti. Daná oblast je však převážně v kompetenci členských států a EU musí postupovat velmi obezřetně. Česká republika má dnes jednu nejdelších mateřských dovolených v délce 28 týdnů a příspěvek 70% předchozího platu,“ uvedla europoslankyně.
Dnešní usnesení Evropského parlamentu volá po přijetí směrnice navržené Evropskou komisí již před sedmi lety. Tento návrh však po četných změnách v Evropském parlamentu zablokovaly členské státy, mezi nimi i Česká republika, a to i z důvodu, že se jedná o porušení pravidla subsidiarity a zásah do suverenity členských států. Mezitím byla v roce 2010 přijata směrnice o rodičovské dovolené (4 týdny pro matku a 4 týdny pro otce), která je provedením dohody dosažené na úrovni evropské „tripartity“. Tato směrnice platí za obecně přijatelnou a uměřenou.
„Dnešní usnesení považuji za čistě politické gesto. Navrhovaná směrnice z roku 2008 je již zastaralá a navíc k jejímu přijetí neexistuje vůle napříč členskými státy. Evropská komise přislíbila navrhnout nová opatření, která maminky v jejich rodičovské i profesní roli skutečně podpoří. Přeji paní komisařce Jourové, aby se jí podařilo tuto ambici naplnit,“ doplnila Michaela Šojdrová, která se při konečném hlasování zdržela.
Otázkou slaďování pracovního a rodinného života se bude zabývat i mezinárodní konference, kterou M. Šojdrová pořádá 26. června 2015 v Praze.