Hlavním tématem konference, určené starostům středočeských obcí a měst sousedících s územím brdského vojenského prostoru Brdy, bylo územní plánování a rozvoj území poté, co od 1. ledna 2016 dojde ke zrušení VÚ Brdy. |
„Vítám, že v Brdech vznikne nová, již pátá středočeská chráněná krajinná oblast (CHKO). Brdy spolu se sousedním Třemšínskem mají velký potenciál rozvoje. Především v oblasti turistiky a cestovního ruchu. Středočeský kraj je připraven obcím pomoci, aby se území Brd mohlo rozvíjet. Například bych chtěl, abychom v příštím roce poskytovali granty obcím z okolí Brd na pořízení změn územních plánů,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), který konferenci Brdy zahájil.
O tom, jaké změny územního plánu bude nutné provést a jak na to, informovali starosty pracovníci odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Středočeského kraje. Na konferenci vystoupili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, kteří účastníky zpravili, jak jsou daleko s přípravou územní studie Brdy. Její vypracování vloni v říjnu schválila a zároveň přivítala Rada Středočeského kraje. Územní studie by měla být hotova nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku. Studie bude sloužit jako důležitý podklad pro vypracování změn či nových územních plánů podbrdských obcí a měst.
Účastníci konference se také dozvěděli, v jakém stadiu je příprava turistického značení. Nové turistické stezky by na území VÚ Brdy měly být vyznačovány až od příštího roku a jejich garantem by měla být nově vzniklá správa CHKO Brdy. Do té doby bude známa hranice posádkového cvičiště, které zůstane veřejnosti nepřístupné.
„VÚ Brdy má rozlohu 26 tisíc hektarů. Z toho 22 hektarů tvoří lesy. Očekávám, že po zpřístupnění významné části brdského vojenského prostoru se toto území stane velkým magnetem pro turisty. Obce a města v okolí by měly být na tento zájem připraveny. Kraj je připraven jim podle svých možností pomoci,“ doplnil hejtman Miloš Petera.