Tento se stav začal měnit až poté, co na anglický trůn, po smrti královny Alžběty, dosedl skotský král Jakub I. To je přes čtyři sta let.
Volby do Dolní sněmovny, které ve Velké Británii v květnu proběhly, lze jejich výsledkem a významem pro další směřování země přirovnat k výsledku v parlamentních voleb v Československu v roce 1992. Také v československých volbách zvítězila v české a slovenské části tehdy společného státu politická reprezentace s rozdílnými vnitropolitickými programy a politické koncepce vítězů voleb v tak byly nekompatibilní.
Podobná situace nastala nyní po volbách do Dolní Sněmovny také ve Velké Británii. Ve Skotsku zvítězili nacionalisté ze Skotské národní strany (SNP), která je velmi levicová, a přitom prounijně zaměřená, a ve zbytku Velké Británie vyhráli pravostředoví konzervativci. Předseda britské vlády D. Cameron nyní objíždí hlavní města členských států EU, aby sondoval půdu pro reformy EU v britském stylu.
Zdá se však, že Skotové naopak o opuštění EU uvažovat vůbec nechtějí. Pokud bude Cameron na reformách EU dle představy britských Toryů (zatím není příliš jasné, o co jde)dále trvat a pokud bude i nadále usilovat o referendum ohledně setrvání Velké Británie v EU, bude to pro SNP nejspíš důvod k rychlému vypsání referenda o samostatnosti Skotska a jeho vystoupení z Velké Británie.
Skotští občané totiž velmi pravděpodobně napodruhé odpovědí na otázku, zda odejít či neodejít z Velké Británie jinak než v prvním referendu… To povede, pokud skutečně Skotsko z Velké Británie odejde, k dalšímu poklesu geopolitického významu Velké Británie a řadě dalších komplikací.
Jiří Paroubek