Na něm se sešli zástupci hlavních měst a regionů zemí Visegrádské skupiny, doplnění o zástupce Rakouska jako sousední země a přirozeného partnera, aby jednali o možnostech vzájemné spolupráce.
Cílem společného setkání, které se uskutečnilo v rámci předsednictví Slovenska, bylo navázání na dosavadní práci V4 a její další rozvoj. Hlavními tématy byly spolupráce v rámci Výboru regionů a přeshraniční spolupráce, zejména pak v dopravních projektech. Českou republiku vedle zástupců hlavního města Prahy reprezentoval i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
.
„Jednou z hlavních myšlenek společného jednání bylo zahájit v rámci Výboru regionů na půdě Evropské unie intenzivní spolupráci. Naše regiony mají společné problémy, které můžeme řešit efektivněji, pokud spojíme své síly. Když budeme toto společné úsilí směrem k Evropské unii koordinovat, bude náš hlas v Bruselu více slyšet,“ komentoval jednání hejtman Miloš Petera.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a župan Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo také ostatní účastníky fóra upozornili, že ve statistikách je tento region hodnocen jako jeden z nejbohatších, což má za následek snížené dotace z Evropské unie. „Je potřeba zdůraznit, že hlavní města a regiony mají zájem na tom, aby se rozvíjela celá země. Aby však mohly tuto úlohu efektivně plnit, potřebují k tomu odpovídající finanční prostředky,“ uvedl župan Pavol Frešo.
Zástupci V4 se také shodli na tom, že ve všech regionech patří k nejdůležitějším oblastem doprava, neboť její úroveň má vliv na ekonomiku všech pěti zemí. Hejtman Miloš Petera k tomuto tématu řekl: „Pokud má naše spolupráce dobře fungovat, je třeba naše regiony vzájemně propojit. Budeme proto dále rozvíjet myšlenku provázání našich regionů jak dálnicemi, tak i rychlostními železnicemi. Spolupracovat chceme v oblasti dopravy i na velkých přeshraničních projektech.“
Dále se účastníci summitu shodli na potřebě řešit problematiku převodu kompetencí ze státní správy na samosprávu. „Byl jsem překvapen, že i tento problém máme společný. Často dochází k situaci, že na samosprávu přechází nové kompetence, aniž by jí na jejich výkon dal stát peníze. To je potřeba do budoucna řešit,“ upozornil župan Pavol Frešo.
V neposlední řadě se společné jednání věnovalo také problematice propagace Evropské unie. Zástupci zemí V4 se shodli v názoru, že největším problémem v této oblasti je národní hrdost obyvatel jednotlivých zemí. „U nás v České republice vám například lidé hrdě řeknou, že jsou Češi, ale nikdo vám už neřekne, že je Evropan,“ poznamenal hejtman Miloš Petera.
Spolupráce v rámci zemí V4 a Rakouska bude i nadále pokračovat. Další společné jednání by se mělo uskutečnit příští rok v Praze.