V prostorách zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun se 11. června konalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Lidice pro 21. století. Již 10. ročníku akce, který pořádá za podpory řady partnerů Památník Lidice, se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Tato vědomostní soutěž, do které se zapojilo 3041 účastníků a skoro 150 škol, ukazuje, že heslo „Lidice budou žít“ není jen vyjádřením poválečné výstavby nových Lidic, ani vyjádřením vytvoření lidického památníku a po letech půstu jeho opětovného důstojného zkulturnění na konci minulého století, ale že je živou součástí paměti i nejmladších generací. Hluboké a citlivé literární práce soutěžících vypovídají o nových generacích mnohé, a pro řadu lidí v překvapivě pozitivním duchu,“ podělil se o zážitek radní Štefek.
Soutěž je určena dětem a mládeži z celého světa ve věku 10 - 19 let. Jejím cílem je přispět k uchování památky občanů středočeských Lidic, zavražděných v roce 1942. A také k prohlubování znalostí o druhé světové válce a nacismu.
Soutěž má dvě části - vědomostní test a volný literární útvar do 2000 znaků.
Nejaktivnější školou v této soutěži se stalo Gymnázium Václava Hlavatého z Loun.
Cenu poroty získala s tématem „příběh opravdového člověka“ Jana Sušická z Loun a Nela Fialová z Kladna v I. kategorii a Kristina Kupková z Říčan a Lucie Hemerová z Prahy 8 v II. kategorii (15- 19 let).
Cenu ředitele Památníku Lidice obdržela Markéta Divišová z Ústí nad Orlicí. První místo získali Klára Tolášová z Hranic (v I. kategorii) a Luboš Felgr z Ústí nad Orlicí.
Akce byla obohacena i doprovodný program - hudbu, šermíře, řemesla, trubače a přišel dokonce i sám Oldřich a Božena. Při slavnostním ceremoniálu v rytířském sále zámku bylo možné vidět i samotnou hraběnku Annu Barboru, která kdysi v prostorách zámku přebývala.