Nejdříve je potřeba říci několik faktů. Tím jedním je to, že srbsko-chorvatské pohraničí je oblastí velmi chudou, opomíjenou a zanedbávanou. Všude jsou vidět stopy války, která rozdělila tyto dva národy. Každá publicita a projevený zájem jí proto prospívá a lidé jsou za nynější zájem vděční, protože vidí, že oblast se začíná stávat opravdu zajímavou a přináší zdejším rybářům a restauracím práci.
Ale tím to samozřejmě nekončí. Liberland má opravdu co nabídnout. Nemůže se sice pochlubit žádnými přírodními či architektonickými skvosty, pokud tedy nepočítáme zchátralou loveckou boudu, která je jedinou budovou široko daleko. Zajímavost Liberlandu totiž tkví v úplně v něčem jiném.
Jedinečnost projektu spočívá ve filosofii, na níž je existence státu založena. Anarchokapitalistický stát je ve světě naprostým unikátem. Neméně zajímavý je i způsob, jakým tento „politický celek“ vznikl, tedy jednostranným vyhlášením na sporném území. Zkrátka, když se dva perou, třetí se směje. A v neposlední řadě vyčnívá Liberland i v tom, že se jedná o nejnovější stát světa a zároveň je se svojí plochou 7 km2 třetí nejmenší zemí po Vatikánu a Monaku, které jsou turisty velmi vyhledávanými lokalitami.
Světová kuriozita s obrovským potenciálem
Už nyní přitahuje mladá země coby světová kuriozita pozornost nejen médií, ale i řady zvědavců, kteří do okolí přinášejí peníze. Ozvláštnění celé oblasti v podobě vzniku jednoho mikrostátu je pro celý zapomenutý kraj obrovským přínosem. A možná proto vidím v Liberlandu nesporný přínos, na kterém by mohlo Chorvatsko i Srbsku neskutečně vydělat.
Když vše shrneme. Fenomenální úspěch Liberlandu a s ním spojený příliv milovníků senzací z celého světa nejspíše umožní pozvednout životní úroveň v opomíjeném chorvatsko-srbském pomezí. Lidé žijící v jeho okolí mohou být zakladateli Vítu Jedličkovi a jeho příznivcům za mnohé vděční. Turistickému ruchu v chudých oblastech by prospělo více takových mikrostátečků!
Přeji hezký den a veselou mysl!