Volební fondy získává Clintonová především od drobných dárců. Zhruba 91 % darů přicházelo v částkách do 100 $. Podle vyjádření pracovníků jejího štábu si tak H. Clintonová ověřila, že strategie vytváření finančního zázemí pro její prezidentskou kampaň formou aktivizace desetitisíců malých dárců může dobře fungovat. (V USA na federální úrovni existuje pro osobu limit na dary ve výši 2700 $.)
H. Clintonová tak na svou kampaň získala tolik finančních prostředků, že má velký předstih před svými hlavními konkurenty z Demokratické strany. Těmi jsou senátor B. Sanders, současný senátor z Vermontu, a bývalý guvernér Marylandu M. O’Malley. Ti mají finanční očekávání, pokud jde o zajištění peněz na volební kampaň, zhruba na polovině sumy, o které dnes hovoří H. Clintonová.
Samozřejmě i schopnost zajistit si finance na kampaň je důležitým faktorem, který může Clinotnové usnadnit boj o prezidentskou nominaci.
Vedle osobnosti kandidáta jsou to právě peníze, které rozhodují volby. Pro zajímavost uvádím, že Clintonová v roce 2008, kdy se neúspěšně pokusila o prezidentskou nominaci, ve srovnatelných prvních třech měsících po oznámení své kandidatury získala 26 milionů $.
Naopak jasný lídr mezi kandidáty pro prezidentské volby se ještě nevyprofiloval u Republikánů, kde se mluví nejvíce o nominaci bývalého guvernéra Floridy J. Bushe a floridského senátora Rubia. Očekává se, že Jeb Bush bude schopen získat pro prezidentskou kampaň zhruba stejnou částku jako H. Clintonová. I to mu přibližuje nominaci za Republikány, neboť žádný jiný politik této strany toho zřejmě schopen není.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek vyšel také na serveru Deník Referendum