Musíme si uvědomit, že Spojené státy americké s více než třemi sty miliony obyvatel a s jejich vysokou kupní silou, kde průměrný plat činí v přepočtu zhruba 75 tisíc korun měsíčně, jsou pro nás velmi zajímavým trhem. V současné době oba celky EU a USA vytvářejí 47% světového HDP, tedy téměř polovinu. Zároveň produkují skoro třetinu světového obchodu. Vzájemné propojené přímé investice pak dosahují hodnoty téměř 3 bilionů euro. Stále se tedy jedná a ještě dlouho jednat bude o dva klíčové hráče světové ekonomiky.
Na druhé straně jsou přehnané obavy odpůrců dohody, že se k nám dostanou z Ameriky chlórovaná kuřata apod. Dohoda rozhodně neumožní dovoz genericky modifikovaných potravin, s čímž osobně nesouhlasím, a nedovolí snížení evropských standardů v této oblasti. Rovněž strach z údajného dovozu nekvalitního zboží z USA do Evropy je zbytečně zveličený.
Tato dohoda pouze odstraní zbývající překážky ve vzájemném obchodování. To ale přece neznamená, že bude nařízena povinnost americké zboží kupovat. Pokud zákazník nebude mít zájem, tak si dotyčný výrobek jednoduše nekoupí. Myšlenka, že lidé začnou v případě uzavření dohody TTIP bezhlavě nakupovat produkty špatné kvality, uráží obyvatele evropských zemí.
Navíc členským zemím Evropské unie přinese tato dohoda podle odhadů ekonomů 1,2 milionů nových pracovních míst a v samotné České republice by její zásluhou mohly najít práci desítky tisíc lidí. To je v době, kdy se Evropa ještě úplně nevzpamatovala z hospodářské krize, velmi pozitivní a nadějná zpráva.