„Valné shromáždění OSN představuje jedinečnou možnost setkat se s kolegy ze všech zemí světa, která je hojně využívána. Dají se dobře vypozorovat změny ve váhách jednotlivých mocností i změny rozložení sil na jednotlivých kontinentech. Je to největší veletrh pro zahraniční politiku," shrnul účast na jednáních v New Yorku ministr Schwarzenberg.
Mezi nejvýznamnější bilaterální schůzky patří jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Karel Schwarzenberg dále na okraj VS OSN v New Yorku jednal se svými protějšky z Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Kazachstánu, Botswany, Hondurasu, Kolumbie, Gruzie, Austrálie a Lichtenštejnska.
Během jednání s gruzínským ministrem zahraničí Grigolem Vašadzem šéf české diplomacie tlumočil připravenost české vlády sdílet zkušenosti z integračního procesu s EU, zejména v oblasti harmonizace legislativy se standardy Evropské unie. „Gruzie má plnou podporu České republiky ve své snaze o euro-atlantickou integraci," prohlásil ministr Schwarzenberg. Vyjádřil také podporu Gruzii v aktivním a trpělivém přístupu v rámci sbližování s NATO. Ocenil rovněž její zapojení do mise ISAF v Afghánistánu.
Jednání ministra zahraničí Schwarzenberga s jeho íránským protějškem Manouchehrem Mottakim se týkalo zejména potenciálu vztahu mezi oběma zeměmi a reflexí současného mezinárodního vývoje. Ministr Mottaki vysvětlil některé aspekty dopadu sankcí, které na Írán uvalilo mezinárodní společenství.
Hlavním bodem jednání s australským ministrem zahraničí Kevinem Ruddem byl podpis Dohody mezi ČR a Austrálií o leteckých službách, která vytvoří rámec pro budoucí možný provoz leteckých služeb mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy obou zemí v oblasti civilního letectví nebyly dosud smluvně upraveny a letecká doprava mezi ČR a Austrálií není v současnosti zajišťována žádným leteckým dopravcem.
Jmenování členů společné česko-lichtenštejnské komise historiků bylo hlavním bodem jednání s ministryní zahraničí Lichtenštejnského knížectví Aurelií Frick. Komise se bude zabývat společnými dějinami Čech, Moravy a Slezska a Lichtenštejnského domu, stejně jako vzájemnými vztahy obou zemí ve 20. století.