2. Nic nevymýšlet – na téměř všechny problémy existuje standardní a prověřené řešení, je iluzorní si myslet, že na malém městě vymyslíte nový systém. Mnohem účelnější je podívat se do okolních obcí nebo i zahraničních měst, jak se ten či onen problém řeší.
3. Podporovat iniciativu lidí – správný starosta by měl čekat na radnici na nápady, které mu občané přinesou, a ty dobré a prospěšné podpořit. Život obce i města je natolik různorodý, že ho ani ten nejaktivnější starosta nemůže uchopit, ale může podporovat tvůrčího a podnikatelského ducha svých obyvatel.
4. Podporovat spolkový život – je všeobecně známé, že spolky jsou základem života každé obce, čím více spolků, tím lépe. Každá obec by ve svém rozpočtu měla najít prostředky na podporu hlavně seniorských a mládežnických spolků a klubů (ekonomicky aktivní si je mohou platit sami). Základem činnosti všech spolků je komunikace mezi lidmi, navazování vztahů a vyjasňování problémů, i těch obecných. Členové spolků tvoří kolektivní mínění obce a jejich představitelé mohou včas upozornit starostu na to, co je v obci špatně.
5. Kde to lze, pomáhat lidem – někdy je opravdu těžké najít hranici, kdy si lidé mohou za své problémy sami a kdy se do nich dostali nikoliv vlastním přičiněním. Trvale hledat v každém lidském osudu tuto hranici je úkolem starosty a tam, kde starosta pomoci může, je pomoc jeho povinností.
6. Pracovat s médii – i článek na obecní vývěsce vysvětlující činnost radnice je lepší než nic. Využívejte obecní zpravodaje, regionální tisk a další informační možnosti, abyste o své práci informovali své voliče.
I když to není vždy jednoduché, snažím se těmito zásadami řídit celých šestnáct let mého starostování. Skutečnost, že jsem byl svými občany opětovně zvolen, snad ukazuje, že jsou to zásady správné.