21.12.2010 18:53:09
Věda a výzkum jako priorita vlády? Ano, ale jen teoreticky!
Komentář Aleny Gajdůškové k vládním krokům v oblasti vědy a výzkumu.
Takovým názorům se nedá ani z pozice stínové mluvčí pro oblast vědy a výzkumu, nic vytknout. To bych nesměla žít v této zemi a být svědkem skutečnosti, že za politickými proklamacemi některých stran praktické činy mírně řečeno zaostávají.
V následném vystoupení místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum vývoj a inovace (RVVI) p. Kopicové se totiž dovídáme, že reforma VaV postavená na neoliberálních tržních základech pokračuje, a až na mírná zakolísání se ubírá správným směrem. Směrem, který jasně symbolizuje hlavní heslo reformy: "Věda dělá z peněz znalosti, inovace dělají ze znalostí peníze." Tento zcela pragmatický přístup je naprosto správný v oblasti průmyslového vývoje, ale již méně posouvá vědění a ve svých důsledcích likviduje základní výzkum, bez kterého jsou vývoj a inovace nemožné. Pragmatismus koaliční vlády je z tohoto pohledu prostě hloupost a temno. Redukce společenských funkcí vědy a její hodnocení pouze z pohledu ekonomické užitečnosti ohrožuje vědu samotnou.
Proti líbivým úvodním slovům premiéra pak jasně mluví skutečnost, že zcela chybně nastavená Metodika hodnocení VaV je stále používána a byla schválena vládou i na další rok 2011. Toto rozhodnutí nebylo přehodnoceno ani přes protesty akademické obce ani přes závěry zahraničního auditu, že v současnosti používaná metodika je zcela zrůdná a může vést k likvidaci českého výzkumu a vědy. Pokud RVVI, potažmo vláda, ignoruje doporučení auditu - současnou metodiku hodnocení pozastavit až do doby nalezení lepšího modelu - pak se musíme ptát, jak vážně jsou myšlena slova o podpoře VaV premiéra Nečase.
V odpoledním bloku konference jsme mohli být svědky porovnání rakouského a finského přístupu státu s českým. Nutno předeslat, že Finsko a Rakousko patří mezi špičky evropského výzkumného prostoru. Možná právě proto, že Rakousko například v období krize kompenzovalo z veřejných zdrojů pokles soukromých finančních prostředků do vědy a výzkumu tak, aby ve vědecko výzkumné oblasti nedošlo k recesi. Finsko šlo dokonce ještě dále a rozpočty směřované do vědy a výzkumu značně posílilo a to právě v letech 2009 a 2010. Východiskem pro rozhodnutí finské vlády bylo, že se VaV může stát hybnou silou budoucího růstu a zároveň, že kapacity VaV je třeba budovat v krizi, aby byly k dispozici v čase růstu a prosperity…..
Souhlasím, že je potřeba hledat nejefektivnější a nejhospodárnější cesty pro rozvoj české vědy, výzkumu, vývoje a inovací. Nicméně další, již zcela zjevná systémová pochybení pokračují dále, a pokud nebudou revidována, mohou znamenat ne podporu, ale likvidaci celých segmentů českého vědecko výzkumného prostoru. Slovy auditorů česká vědní politika jaksi postrádá logický rámec.
Normální v organizačním řízení je, že po zavedení do praxe jsou nová opatření pečlivě monitorována a jejich dopady, výstupy či výsledky jsou podrobeny analýze. Pokud se ukáže, že některé nástroje byly nastaveny chybně, je pak na tvůrcích takové nástroje včas zastavit či revidovat. Tento logický a obecně používaný cyklus v ČR chybí nejen v oblasti vědy.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout