Kromě odškodnění cestujících při ztrátě nebo poškození zavazadla, či náhrad za zpoždění autobusu a dalších opatření, se do výsledného kompromisu dostala také posílená práva cestujících se zdravotním postižením a osob se sníženou pohyblivostí. Tento posun vítá také europoslankyně Olga Sehnalová, členka dohodovacího výboru za Evropský parlament:
"Podporuji zejména nároky zdravotně postižených na informace a asistenční služby, alespoň tak, jak byly nakonec dojednány v dohodovacím řízení. Veřejná doprava je pro osoby se sníženou pohyblivostí zásadní a důležitou součástí jejich každodenního života," uvedla dnes Olga Sehnalová na plénu Evropského parlamentu.
Osoby se zdravotním postižením mají mít podle nařízení například nárok na bezplatný doprovod v případě, že dopravce není schopen zajistit odpovídající asistenci. Dopravce má také povinnost nahradit ztrátu či poškození invalidního vozíku nebo jiného pomocného vybavení.
"Schválením tohoto nařízení bude existovat na evropské úrovni společný rámec ochrany pro všechny druhy dopravy, což je dobrou zprávou také pro české cestující. A to je v oblasti jejich práv sice ještě ne úplně ideální, ale přesto velmi významný posun kupředu," dodala ve svém projevu Olga Sehnalová, která k této problematice nyní také připravuje přehlednou informační brožuru. Ta bude cestujícím sloužit jako příručka pro využití jejich práv při cestování.