Upozornil prezidenta také, že evropský parlament včera odsoudil neustálé porušování základních práv ze strany Ázerbájdžánu.
V Ázerbájdžánu jsou lidská práva v obrovské míře porušována, lidé jsou neoprávněně ve vězení, dokonce již došlo i k nevyjasněným úmrtím. Čelní představitelé EU, OSN, OBSE a Rady Evropy vyzvali v uplynulém roce velmi hlasitě prezidenta Alijeva, aby jeho země dodržovala základní lidská práva. Totéž by měl učinit i český prezident jakožto vrcholný představitel členské země EU. Naposledy tuto zemi kritizovala vysoká představitelka Federica Mogherini, eurokomisař Hahn či dokonce předseda Evropské rady Donald Tusk.
Z hrubých příkladů porušování lidských práv lze uvést: případ novinářky Chadídži Ismailové, která byla odsouzena k sedmi a půl rokům vězení na základě údajné zpronevěry a daňových úniků poté, co uveřejnila několik článků o korupci dotýkající se prezidentovy rodiny; obhájci lidských práv Lejla a Arif Junusovi byli odsouzeni k osmi a půl letům a sedmi letům vězení v procesu, jenž značně zaostával za mezinárodními standardy. Mnoho zastánců lidských práv bylo odsouzeno do vězení, kde se už několika z nich velmi zhoršil zdravotní stav. Takových případů rezoluce EP, ale i dalších lidskoprávních organizací zmiňuje velké množství.
Ázerbájdžán přistoupil do Rady Evropy již v r. 2001, nyní se ovšem zdráhá podvolit některým verdiktům štrasburského soudu. Opakuje tak postup Ruské federace, která odmítá zaplatit pravomocné odškodnění bývalým akcionářům Jukosu přes 50 miliard Kč. Proto již některé členské státy přistoupily k zabavování majetku Ruska na jejich území. Na plénu Evropského parlamentu jsem včera navrhl Komisi, aby Unie vytvořila mechanismus účinného vymáhání rozhodnutí mezinárodních tribunálů, pokud jsou pro státy závazné, avšak ty se jimi neřídí.
Stanislav Polčák
europoslanec za TOP 09 a STAN