K oslavám se tradičně připojuje i Evropský parlament a to sérií různých akcí. Ty letošní probíhají mezi třetím a osmým březnem a zaměří se na úspěchy, kterých ženy dosáhly v různých oblastech, ale i na problémy, které je třeba řešit.
Ve čtvrtek 3. března Evropský parlament zorganizoval setkání s názvem „Ženy v politice EU“. Akce, kterou zahájil předseda Parlamentu Jerzy Buzek, se zúčastnila i bývala irská prezidentka Mary Robinson či někdejší předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontaine. „Složení zákonodárných sborů by mělo odrážet složení obyvatel, kteří jej volili,“ apelovali účastníci akce. Právě zavedení kvót, zaručujících rovné zastoupení žen a mužů v politice, bylo jedním z hlavních diskutovaných témat. Pro jejich zavedení se přimlouval i Jerzy Buzek, který se označil za "velkého zastánce" této myšlenky.
„Myslím, že v krátkodobém horizontu mohou být kvóty velmi užitečné. V těch zemích, kde kvóty mají, se ukazuje, že to funguje. Kvóty pomáhají transformovat například Indii, ale i mnoho dalších zemí. V každém parlamentu potřebujeme aspoň 25% poslankyň, zatím však v 17-ti z 27 národních parlamentů EU je zastoupení žen pod 23%“, říká Mary Robinson.
S tím souhlasí i česká europoslankyně Olga Sehnalová a dodává: "V populaci je zhruba 50% žen. Není důvod se domnívat, že je to ta méně schopná polovina. V ideálním případě by tomu měl odpovídat i podíl žen na rozhodování. A je jedno, zda na úrovni politické strany, parlamentu, vlády či podniku. Pokud vidíme, že tomu tak není, je třeba diskutovat o způsobech, jak toho dosáhnout. A kvóty jsou jedním z nich. Kvóty však nejsou cíl, ale jen prostředek, jak napomoci větší rovnováze ve společnosti.
Mezinárodnímu dnu žen se bude věnovat také plenární zasedání ve Štrasburku. Kromě oficiálních oslav budou poslanci projednávat i pravidelnou monitorovací zprávu o rovném postavení mužů a žen poslankyně Mariye Nedelchevy a zprávu Rovany Plumb, která poukazuje na problematiku ženské chudoby.