Ve Středočeské vědecké knihovně začíná pracovat skenovací linka s příslušným softwarem pro zpřístupnění digitálního obsahu. „Středočeský kraj digitalizoval dosud dokumenty jako službu, tedy objednávkou digitalizace počtu stran u externích subjektů. Nyní máme vlastní digitalizační pracoviště. takže začneme systémově zdigitalizovat historické dokumenty, včetně obecních kronik a dalších pramenů z obcí a měst, které pak následně můžeme zpřístupňovat veřejnosti,“ popsal projekt radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Zároveň zpřístupňují muzea a galerie kraje část databáze svých sbírek na samostatném portálu, což umožní odborným pracovníkům, jako např. kurátorům lépe připravovat expozice a veřejnosti seznámit se s kulturním dědictvím kraje.
Dodávka software pro evidenci katalogu kulturního dědictví má hodnotu 3,75 milionu Kč s DPH a zahrnuje vlastní program pro evidenci v krajském digitálním repozitáři, licence a implementaci, rozhraní pro vybudování webových služeb, import dat ze stávajících řešení, školení uživatelů a administrátorů a servis a zákaznickou podporu. Dodávka software pro zpřístupnění digitálního obsahu a dodávka skenovací linky má hodnotu 5 milionů Kč s DPH a obsahuje informační systém, který bude poskytovat funkce a služby vázané na technologické centrum kraje. Zahrnuje vlastní skenovací linku pro digitalizaci dokumentových fondů, software pro zpracování digitálního obsahu a portál pro zpřístupnění.
Projekt přispěje k rozvoji vědeckého bádání a poznání nejen v rámci ČR, ale celé Evropy, podpoří ochranu vzácných a ohrožených dokumentů a zkvalitní služby badatelům, pedagogům, studentům i návštěvníkům kraje. 85% způsobilých nákladů bude hrazeno z Integrovaného operačního programu -výzvy 19.