V aule Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném se v sobotu 7. listopadu uskutečnil již VIII. ročník historické konference na téma „Válka v nás, my ve Válce – Slaný a Slánsko ve XX. století“.
„Konference, která se konala za podpory Středočeského kraje pod záštitou hejtmana Miloše Petery, byla zaměřena na období světových válek, jejichž kulaté výročí si v těchto letech připomínáme. Přispívá k poznání naší vlastní historie, zejména na regionální úrovni,“ ocenil akci radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Účastníci mohli vyslechnout necelou desítku dosud nezpracovaných témat, jako příspěvek Lubora Kunce „Válka nadporučíka Eduarda Rádla“, Václava Vernera „Před 100 lety v Albánii“, Michala Plavce „Slaňáci jako letci v československých legiích na Sibiři. Limity výzkumu“, Pavla Bartoníčka „Padlí legionáři ze slánského hřbitova (1914–1919)“, Luboše Marka „Jaromír Petelík, rodák z Kvíčku. Důstojník čs. armády?“, Pavla Dufka „Proměny vlastnických poměrů velkostatků na Slánsku za druhé světové války“, Milana Bárty „Několik případů kladenského gestapa ze Slánska a Velvarska“, Davida Hubeného „Střípky z dějin československého odboje na Slánsku za druhé světové války“ a Karla Drvoly „Dva odboje Marie Nedvědové, manželky kladenského stavitele“. Příspěvky doprovázela i bohatá diskuse.
V předešlých ročnících se konference věnovala tématům jako Slaný a Slánsko ve 20. století (2008), Armáda, Slaný a Slánsko ve 20. století (2009), Slaný a Slánsko v letech 1939 – 1945 (2010), Formování občanské společnosti ve Slaném a na Slánsku na přelomu 19. a 20. století (2011), Zapomenuté osudy, zapomenuté události - Slaný a Slánsko ve XX. století (2012), Město a region v dramatickém století - Slaný a Slánsko ve XX. století (2013), Bílá místa historie - Slaný a Slánsko ve XX. století (2014).
Během posledních sedmi ročníků zaznělo celkem 72 příspěvků. Je potěšující, že s řadou příspěvků je možné se seznámit i ve vydaných sbornících, sborník z loňské konference „Bílá místa historie - Slaný a Slánsko ve XX. století“ byl slavnostně představen veřejnosti právě na závěr konference.
Konferenci organizoval spolek Wotrubia,Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.