Rada kraje schválila 30. listopadu rozdělení více než 800 tisíc Kč na rozvojové projekty příspěvkových organizací v kultuře.
„11 příspěvkových organizací dostalo příspěvky na restaurování sbírkových předmětů, nové expozice, mobiliáře a další předměty. Roční objem těchto rozvojových projektů se pohybuje kolem 6 milionů Kč,“ sdělil radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
Středočeské vědecké knihovně v Kladně byl schválen příspěvek ve výši 20 tisíc Kč na vyplacení finančních odměn pro oceněné nejlepší neprofesionální knihovníky Středočeského kraje v letošním roce „Středočeský Kramerius 2015“, které pořádá každoročně Středočeský kraj. A dále příspěvek ve výši 87 tisíc Kč na pokrytí nákladů spojených s realizací digitalizačního pracoviště Středočeského kraje a optické propojení na Technologické centrum kraje.
Pro Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně je určeno i 69 tisíc Kč na vybavení prostor malé studovny knihovny vhodným nábytkem. Projekt bude zahrnovat pořízení 3 stolků, 4 křesílek, 12 židlí a úpravu stávajícího počítačového stolu do malé studovny, která bude nově využita pro četbu i pro studium s potřebou diskuze. Nový prostor bude též využíván pro pořádání kulturních akcí komorního rázu pro širokou veřejnost, např. autorské čtení, setkávání se se zajímavými osobnostmi či hudební pásma.
Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše obdržel 100 tisíc Kč na vybudování dvou nových expozic Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové, v rámci kterých se budou pořizovat audiovizuální a interaktivní zařízení, obnoví se řada fotografií a mobiliář, dojde též k obnově podlahových krytin a osvětlení. Nově budované expozice se plánují otevřít na jaře roku 2016.
Pro Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy byl schválen příspěvek ve výši 148,1 tisíc Kč na doplnění povinné částky žadatele o dotaci z ISO a grantů Ministerstva kultury u projektů - Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí (v rámci tohoto projektu bude realizováno restaurování sbírkových předmětů – Kristus na hoře Olivetské, Kristus a Samaritánka u studny Jákobovy „Letní krajina“) a odkoupení obrazů pro expozici (obraz Veduta horského parku se zámkem, nákup obrazu malířky Zdenky Braunerové Podzimní alej v parku s pavilonem).
Muzeum Podblanicka obdrží 35 tisíc Kč na restaurování dřevěné zdobně profilované komody v historizujícím stylu z 19. století, která se nachází ve sbírkách Muzea Podblanicka. Komoda je ve špatném stavu a restaurátorský zásah je nezbytný. Komoda bude následně využita v rámci expozic pro veřejnost v muzeu ve Vlašimi.
Muzeum Českého krasu dostane 100 tisíc Kč na nákup variabilního výstavního mobiliáře pro výstavní projekty muzea, které budou nyní využity pro vystavení originálů kostýmů projektu „Jarmila Novotná: Operní diva“. Také další prostředky budou směřovat do Muzea Českého krasu – 17,9 tisíc Kč na nákup mobiliáře pro uložení a ochranu sbírkových předmětů a 61,38 tisíc Kč na nákup bezpečnostních lepených skel do starších typů mobiliáře ve stálých expozicích. Ve snaze o zajištění bezpečnosti proti krádeži i proti případným úrazům návštěvníků je vhodná výměna stávajících letitých skel za nová lepená bezpečnostní čirá skla tloušťky 6 mm.
Dále muzeum obdrží 12 tisíc Kč na restaurování olejomalby Panna Marie – Immaculata. V roce 2012 byla restaurátorkou akad. malířkou J. Bílou provedena průzkumná sondáž stavu polychromie. Z průzkumu vyplývá, že uměleckému vyznění díla by velmi prospělo sejmutí nepůvodní přemalby, která sochu značně zplošťuje a celkově degraduje.
Přes 150 tisíc Kč poputuje do Muzea Mladoboleslavska na rozšíření informačního systému Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Informační systém muzea bude rozšířen o instalaci nových panelů s mapou objektu s vyznačením důležitých exponátů, navigační systém muzea, informační panely ve vitríně velkých modelů letadel, instalaci informačních dvojjazyčných tabulek před jednotlivá letadla, vybavení muzea zvukovými efekty a bude upraven pult recepce.