V pondělí 7. prosince proběhlo již 20. – téměř mikulášské - zasedání zastupitelstva Středočeského kraje, na začátku se zaregistrovalo 61 z 65 zastupitelů, nechyběli ani někteří poslanci. V prvním bloku byli schváleni zapisovatelé, mandátová a volební komise, návrhová komise, ověřovatelé a skrutátoři.
Do programu byly zařazeny body – převod majetku v k.ú. Beroun, čerpání prostředků z rezervy na opravu havárie střechy v centru Rožmitál pod Třemšínem, smlouva o partnerství mezi krajem a Středočeským inovačním centrem, Memorandum na podporu projektu Greenway Mrlina a žádost o prominutí sankce Klubu pro obnovu Řepařské kolínské dráhy. Zařazen byl též bod o omezení práv legálních držitelů zbraní, který ale nakonec neprošel. Vyřazeny byly některé problematické body.
Z finančních záležitostí se začalo projednáváním rozpočtu na rok 2016. Rozpočet je sestaven ve výši příjmů více než 19 miliard Kč. Fondy jsou posíleny na částku 698,5 milionů Kč. Je změna i v rozpočtových pravidlech – tvorba a správa plánu investic přechází z činnosti Odboru finančního na Odbor krajského investora.
Zastupitel Michalík (TOP09 a Starostové) se vyjádřil k rozpočtům od roku 2012 – jsme nyní na tom zhruba o 1,1 mld Kč lépe, ale většinou to utratíme na běžné výdaje (zejm. doprava, zdravotnictví), což se mu nelíbí, ani to, že jde málo financí do školství. Zastupitel Havlíček (ODS) se zeptal na centralizované zadávání služeb a proč budou fondy vyhlášeny již na začátku roku. Zmínil i problematiku nakládání s majetkem. Zkritizoval i finanční korekce z Rathova období a malou rezervu rozpočtu, také nízké prostředky do rekonstrukce škol. Zastupitel Skopeček (ODS) taktéž zkritizoval strukturu výdajů a to, že Senát ještě do dneška neschválil změnu RUDu, která by měla zaručit větší příjmy do rozpočtu kraje. Také to, že klesají výdaje na reprodukci majetku PO. Pak vystoupil poslanec Bendl, který srovnal rozpočet předkládaný s tím před osmi lety. Na Správu a údržbu silnic šlo v roce 2008 1,5 mld., letos do údržby 1 mld., příští rok 1,3 mld. Na provoz škol šlo 579 mld., letos 435 a příští rok 435 mld. Kč. Na kulturu se prý dávalo zhruba stejně jako dnes. Pochválil ale nárůst prostředků na pěstební činnost. Poslankyně Nováková se věnovala školství a nutnosti mít speciální týmy ve školách – logopedy, psychology, asistenty pedagogů, koordinátory prevence atd., kraj by prý na to mohl vyčlenit i vlastní prostředky. Školství se věnoval i zastupitel Jiránek.
Náměstek Peřina pak na poznámky reagoval – opravy a údržby jsou i u běžných výdajů kapitol, část fondů je účelově vázaná právě na školství. Mnoho komodit se soutěží na burze, zatím tedy energie a pojištění. Roli v rozpočtu mají též transfery a navyšování mezd. Náměstek Němec opravil poznatky o školství, letos jsme se v prostředcích na opravy dostali z původních 30 na 80 milionů. Také koordinátoři ale nejsou všespasitelní a problém speciálních týmů se řeší i na úrovni MŠMT a Asociace krajů. Hejtman Petera potvrdil, že v dopravě se prostředky neprojídají, že jsou to prostředky do oprav. Na opravu silnic a mostů přijdou i další peníze. Školství se bude řešit prioritně i v rámci grantů a také v rámci zateplovacích programů. Rozpočet je skutečně rekordní, ale převzali jsme třeba sociální oblast.
Náměstek Jetenský reagoval na srovnání rozpočtu let 2008 a 2016 – mění se struktura výdajů i v průtokových dotacích, zejména v oblasti školství. Ve struktuře se lišíme i třeba v kapitole životní prostředí. K deformaci rozpočtu došlo při výpadku příjmů v roce 2009, krize trvala do loňského roku.
Zastupitel Vaněk se pustil do kapitoly 10 – Životní prostředí a zemědělství, která je prý finančně nedostatečná a zároveň je tam obtížně definovatelná položka ekologické výchovy a osvěty. Obdobně hovořil i zastupitel Šmolík, který také požadoval prostředky na případné řešení nedostatku vodu. Kraj si však již zadal zpracování studie, která by měla toto téma řešit, svou kompetenci má ale i Povodí Vltavy a Labe.
Zastupitelé Vychodil a Nwelati se věnovali fondům a pravidlům, které patří ale do jiného bodu. Nwelati kritizoval i nárůst běžných výdajů 11,7%, malé investice do oprav ve školství, malé očekávané příjmy z prodeje majetku i klesající úroveň zdravotní péče v Mladé Boleslavi.
Náměstek Semerád obhajoval rozpočet kapitoly Životní prostředí a zemědělství, Orlov je předpokládanou bránou do Brd. Pod ekologickou výchovou budou projekty záchranných stanic. Suchem se na kraji zabývá pracovní skupina, stejně bojujeme i s povodněmi. Zastupitel Řihák hodnotil svou práci jako předseda Komise pro majetek.
Pozměňovací návrh ODS, který snižoval běžné výdaje o 3%, nebyl přijat, rozpočet byl schválen v předložené verzi 35 hlasy.
Z dalších finančních záležitostí byla navýšena kapitola 23 o prostředky ze sdílených daní o 200 mil. Kč, budou použity na financování evropských projektů. Odepsány byly nevymahatelné pohledávky ve výši necelých 890 tisíc Kč, prominuty povinnosti odvodu za porušení rozpočtové kázně z OPVK Ludonii, s.r.o. a SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Dále byla poskytnuta účelová neinvestiční dotace v požární ochraně ve výši 5,9 milionu Kč, které kraj dostal od MV a nyní je přerozděluje. Schválen byl i dar Policii ČR – 2 mil. Kč na pořízení dronu - a změny v kapitole „činnost zastupitelstva“ - 190 tisíc Kč Obci legionářské a 5,811 mil. na platy zastupitelů (nařízení vlády) a ostatní výdaje v rámci činnosti.
Schváleny byly i příspěvky obcím v rámci Fondu hejtmana a změna vyplácení odměňování za výkon funkce člena výborů a komisí, kteří nejsou členy zastupitelstva – odměna se jim bude vyplácet jednou ročně. Posledním bodem bylo schválení vzoru veřejnoprávní smlouvy pro Fond hejtmana.
Z oblasti dopravy byly schváleny dodatek zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic, standardní materiál, Dohoda o spolupráci při realizaci akce D11 – MÚK Beranka (odlehčení dopravní zátěže ve východní oblasti Prahy – klánovická spojka), odůvodnění k veřejné zakázce na sanaci skal na silnici II/102 v úseku Strnady – Štěchovice – bude realizována z 85% z Operačního programu životní prostředí.
Z oblasti majetku se schválilo 23x bezúplatné nabytí, většinou pozemky pod silnicemi II. a III. třídy, 20 bezúplatných převodů – převážně pozemků pod chodníky, zelení, stavbami aj. obcím. Dále 4 úplatná nabytí, 8 úplatných převodů, 3 vzájemné darování a směny a 5 dalších majetkových operací. Nebyla schválena směna 1/20 objektu v Husově ulici v Praze, kterou vlastní město Praha, za mnohem hodnotově větší pozemky – Praha totiž chtěla pozemky získat bez omezení nezcizitelnosti (takže by je pak mohla prodat výhodně třeba na pumpu), což zastupitelé neakceptovali.
V oblasti školství schválili zastupitelé úhradu 102 tisíc Kč spolupořadatelským obcím na florbalový turnaj a turnaj v in-line bruslích a 164 tisíc Kč na účast středočeské delegace na zimních olympijských hrách v Ústeckém kraji. K evropským projektům byly schváleny smlouvy o zápůjčce na předfinancování a dodatky (školy v Benešově a Příbrami). Z hospodaření dvou škol (Nymburk, Kolín) byly vyjmuty také nepotřebné nemovitosti, v Berouně byl převeden nepotřebný majetek mezi příspěvkovými organizacemi (z Obchodní akademie na DDM). Podpořen byl návrh na sloučení Školního statku, Mělník a Školního statku Středočeského kraje. Změněny byly též zřizovací listiny některých škol a změněn příjemce dotace na rekonstrukci hřiště (ze ZŠ a MŠ Cerhenice na ZŠ Cerhenice).
Oblast životního prostředí byla živá. Schválen byl program výměny zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech, který rozděluje prostředky z Ministerstva ŽP, dále program na rok 2016 pro poskytování dotací na Environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu a poskytnutí dotací ze Středočeského povodňového fondu (uspělo 5 žadatelů z 9), který byl pro příští rok rozšířen i o opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha.
Diskuse byla o mimořádných dotacích na vodohospodářskou infrastrukturu, protože je to nesystémové opatření. Rozpočet kapitoly ŽP byl navýšen rovněž o příjmy za sankce, příspěvky a náhrady, správní poplatky a vratky dotací o 240 tisíc Kč. Dále byly schváleny 2 mimořádné dotace – 1,5 mil. Kč na 2. etapu projektu Evropské Serengeti a 0,5 mil. Kč na provoz zoo koutku v Dolních Břežanech.
Schváleno bylo vyhodnocení soutěže pro obce „My třídíme nejlépe“ v roce 2015, u obcí do 499 obyvatel je vítězem obec Samopše, u obcí do 1999 obyvatel je to obec Drahelčice, u obcí do 10000 obyvatel Průhonice, nad 10000 obyvatel zvítězily Říčany.
Statisticky dobře bylo zpracováno vyhodnocení plnění Plánu odpadového hospodářství, změněn byl Plán rozvoje vodovodů a kanalizací. Obec Svatý Mikuláš dostala souhlas s komerčním pronájmem vodohospodářského majetku, získala totiž dotaci z kraje a v době udržitelnosti by to bez souhlasu učinit nemohla. Obec Dubenec dostala dotaci z Havarijního fondu pro ochranu jakosti vod do výše 1,5 mil. Kč na kofinancování sanace staré ekologické zátěže v okolí jámy uranového průmyslu.
Ze zdravotnictví byl navýšen rozpočet kapitoly o 1,6 mil. Kč o dotace ze zdravotního pojištění, které budou použity na financování dětských center v roce 2016. Podpořeno bylo i předfinancování projektu Generel ONK – IV. Etapa, v rámci kterého bude v Kladně pořízeno softwarové vybavení a zdravotnická technologie v hodnotě cca 43 milionů Kč.
Oblast sociální sestávala ve změnách rozpočtu – navýšení odvodu fondů o 9,5 milionu – prostředky se vrátí příspěvkovým organizacím na provoz – a ve vratce z Humanitárního fondu. Dále v odsouhlasení programu MPSV - reprodukce majetku, v rámci kterého budou provedeny investice do výstavby druhé budovy v DS Nové Strašecí a 17,5 mil. pro Centrum Rožmitál p.Třemšínem. Rožmitál dostal i prostředky z rezervy kraje na opravu havárie střech.
Kvůli potřebné rekonstrukci budovy bylo schváleno předání jedné z budov Domova Barbora do majetku kraje, klienti se přestěhují do hlavní budovy. Schváleny byly též dodatky ke smlouvám o poskytnutí dotací pro poskytovatele sociálních služeb, které se týkají změn kapacit lůžek, a technické změny ve smlouvách o poskytování sociálních služeb a doplňující úpravy Sítě sociálních služeb kraje pro rok 2016, které se budou upravovat každý rok. Standardně byly schváleny též změny zřizovacích listin 2 příspěvkových organizací v sociální oblasti.
V bloku regionálního rozvoje se rozproudila debata nad fondovým systémem. Ten je nejrozsáhlejší ze všech krajů, jen do Fondu rozvoje obcí a měst jde 300 milionů Kč, z toho klasický FROM 100 milionů a 200 milionů na školství. Probírala se transparentnost, statistika, kritéria. Došlo i na prezentaci vývoje středočeských fondů od roku 2002.
Dále byla poskytnuta dotace Davli na opravu havarijního stavu mostu ve výši 5,324 milionů Kč, opět zapojení příjmů z poplatků, penále atd. do kapitoly 08 i další posílení kapitoly - o 1,158 milionu Kč na zpracování aktualizace Zásad územního rozvoje v souvislosti s D3. Schváleny byly též dodatky ke 2 smlouvám o dotacích – změna z investiční na neinvestiční dotaci pro obce Nučice a Řeřichy.
Podpořeno bylo uzavření smlouvy o spolupráci mezi kraji a městy na marketingu produktu Labská stezka a memorandum na podporu Greenway Mrlina, změna veřejnoprávní smlouvy o dotaci Středočeskému inovačnímu centru a smlouva o partnerství mezi krajem a tímto centrem. Schválen byl též aktualizovaný zásobník a zelenou dostal i spolek pro podporu středočeských vodních cest.
Z kultury byla schválena Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kraji na období 2015 – 2018 a standardní zapojení příjmů do kapitoly (sankce a poplatky).
Podpořena byla rovněž Dohoda o strategické spolupráci mezi krajem a společností Changhong Group, která bude investovat do rozšiřování výroby a vědy a výzkumu a memorandum o spolupráci kraje s italskou provincií Marche.
Schválen byl rovněž plán výborů zastupitelstva na rok 2016, nová přísedící Krajského soudu, prošla i zpráva o činnosti Rady a harmonogram zasedání zastupitelstva – sejdeme se 15. února, 25. dubna a 27. června 2016.