Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo v rámci Plánu investic na rok 2016 i záměr nákupu cesiového zářiče pro konzervační a ozařovací pracoviště Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.
„Naše unikátní pracoviště nemá na sever od Alp v Evropě obdoby a slouží k sanaci sbírkových předmětů ze dřeva využitím ionizujícího záření. Současnému zářiči končí životnost, nahradíme ho tedy novým, navíc vyměníme kobaltový zářič za cesiový, který budeme moci používat místo 6 na více než 30 let,“ sdělil radní Štefek.
V Roztokách u Prahy funguje pracoviště již od roku 1982, podílí se významně na konzervaci a restaurování muzejních a starožitných předmětů a kulturního bohatství našich předků, uložené v muzeích, galeriích, na hradech a zámcích po celé České republice. Za třicet dva let své existence bylo ošetřeno přes 150 tisíc různých předmětů, od drobných plastik až po rozměrné skříně, varhany a kostelní lavice. Rozměry ozařovací komory ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy umožňují ošetření velkých kusů.
Naprostou většinu činnosti ozařovny Středočeského muzea v Roztokách u Prahy tvoří dezinsekce, tedy hubení dřevokazného hmyzu. Biologické účinky ionizujícího záření jsou vyvolány chemickými změnami uvnitř organizmu.
Konzervační ozařovací pracoviště využívá biocidních účinků ionizujícího záření, emitovaného radioaktivním izotopem kobaltu. Izotop kobaltu 60 má poločas rozpadu přes 5,27 let a po této době je jeho aktivita poloviční. Z těchto důvodů musí být zářič pravidelně doplňován či vyměňován. Současný zářič byl instalován v roce 2009, a tak je v roce 2015 v provozu již šest let. Doba ošetření sbírkových předmětů tak s klesající aktivitou neustále narůstá a v příštím roce bude na hranici použitelnosti.
Vzhledem k tomu, že původní výrobce kobaltového zářiče ukončil svoji činnost a na světovém trhu je pouze jediný výrobce, cena kobaltového zářiče vzrostla na více než pětinásobek původní ceny (předběžná nabídka na dovoz a kompletní služby od fy ISOTREND spol. s r.o. se momentálně pohybuje kolem 6,3 mil. Kč). Zároveň lze v příštích letech očekávat další nárůst cen.
Vhodnou alternativou je výměna kobaltového zářiče za cesiový (Cs-137, aktivita 350 TBq ±10 %), jehož izotop má poločas rozpadu 30,17 let, doba využitelnosti zářiče se pohybuje okolo 30 + cca 5-6 let a dá se pořídit za necelých 16 milionů Kč. |