Jak totiž Kaňkovský vysvětlil, původní geologický průzkum začal v roce 1976. Zdůraznil, že obyvatelé obcí Brzkov, Polná, Přibyslav, Věznice a dalších obcí vyjadřují obavy, že jsou v tak zásadní otázce opomíjeni a že se k informacím o plánovaných přípravách těžby dostávají obtížně.
„Materiál k přípravným krokům projednala vláda před rokem - v souvislosti se zprávou o prodloužení těžby uranu v dole Dolní Rožínka. Tehdy vláda pověřila ministerstvo průmyslu zahájit prostřednictvím s. p. DIAMO práce na schvalovacím procesu ke znovuobnovení těžby uranu. Přitom už v této době se v mikroregionu zdvihla vlna odporu proti záměru a ten ještě zesílil poté, co vyplynulo, že se požádá o rozšíření původního chráněného ložiskového území Brzkov,“ řekl ve sněmovně vysočinský poslanec.
Kromě dotazu na případnou aktualizaci průzkumu se Kaňkovský ministra Brabce ptal také na to, zda bude obcím sděleno jednací číslo k příslušnému správnímu řízení, zda jim bude poskytnuta kopie žádosti podniku DIAMO a zda budou moci nahlédnout do spisu. Jelikož ministr v době interpelace nebyl přítomen, očekává poslanec Kaňkovský jeho odpověď písemně.
Poslanec Kaňkovský spolupracuje s právníkem „uranových“ obcí Lubošem Klimentem, který jako zásadní podklad pro povolení těžby žádá kompletní aktuální geologický průzkum. Jako další rizika Kliment vidí malou vzdálenost ložisek radioaktivní látky od měst Jihlava, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod, resp. nebezpečí přepravy uranu k dalšímu zpracování přes tři okresy Vysočiny.