„Reagujeme na situaci, kterou jednak potvrdila aktualizace bytového fondu hl. m. Prahy, tj. stoupající počet uvolňovaných malometrážních bytů a jednak rostoucí počet žádostí, resp. dotazů občanů na možnost získat do pronájmu byt města. Ne vždy je však žadatelem ten, kdo plní podmínky dané schválenými „Pravidly“ pro pronájem bytu. O byt se zajímají jedinci, kteří zůstali sami (např. po rozpadu manželství) a mladí, kteří v Praze studují nebo pracují a hledají odpovídající bydlení za dostupné nájemné,“ uvedl Radek Lacko, pražský radní pro oblast bydlení.
Hlavní město Praha tímto způsobem úspěšně řeší „nesoulad“ mezi schválenými žadateli o pronájem bytu a velikostí uvolňovaných bytů. V rámci pronájmu bytů ze sociálních důvodů totiž převažují žádosti pro vícečetné domácnosti. Podobně je tomu tak v případě organizací, pro jejichž zaměstnance/příslušníky poskytuje hl. m. Praha pronájem bytů. Praha přitom trvale disponuje byty tzv. malometrážními s převahou bytů o dispozici 1+0, které se právě v důsledku tohoto nesouladu stávaly „neobsaditelné“.
Důvodem pronájmu není finanční zisk
Byty nabízené k pronájmu budou určeny pro občany s trvalým pobytem v Praze a pro občany, kteří v Praze pracují či studují. Pronájem bytů bude realizován formou výběrového řízení.
„Tyto startovací byty budou výhradně v domech, které nejsou schváleny k prodeji. Neočekáváme, že se do výběrových řízení budou hlásit lidé, kteří mají možnost – tedy zejména finanční, řešit svou bytovou otázku koupí či pronájmem bytu od soukromého vlastníka. Proto ani důvodem pro uvažovaný způsob pronájmu malometrážních bytů není finanční zisk města,“ upřesňuje radní Lacko.