Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.01.2016 16:03:38

Zachránit expozici červeného kříže a Alice Masarykové

Zachránit expozici červeného kříže a Alice Masarykové

Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek se setkal s ředitelem Úřadu Českého červeného kříže (ČČK), aby potvrdil zájem kraje o objekt v Lánech, který je ve vlastnictví ČCK a kde má Muzeum TGM expozici ČCK a A. Masarykové.

Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek se setkal s ředitelem Úřadu Českého červeného kříže (ČČK), aby potvrdil zájem kraje o objekt v Lánech, který je ve vlastnictví Českého červeného kříže a kde má Muzeum TGM expozici ČCK a Alice G. Masarykové.

„O odkoupení domu, kde jsme nyní v nájmu, uvažujeme již od doby, kdy se ho chce ČČK zbavit, jelikož nemá prostředky na údržbu. Je tam v podstatě jediná expozice v zemi, která mapuje historii Českého červeného kříže a také související Pamětní síň Alice Masarykové.  Určitě by bylo velkou historickou ztrátou o to přijít,“ sdělil radní Štefek.

Objektem zájmu je domek čp. 200 v ulici Za školou v Lánech. Stavbu nechala postavit Alice G. Masaryková, zakladatelka Československého červeného kříže, na své vlastní náklady v roce 1928, což připomíná i pamětní deska z roku 1968.

Stavba původně měla sloužit i ke spolkovým účelům, zároveň zde vznikla jedna z prvních poraden pro matky s dětmi. Architektonicky velice účelně řešený dům nedaleko školy Ch. G. Masarykové patří k velmi zajímavým prvorepublikovým stavbám, na kterých se zřejmě podepsal i architekt Josiph Plečnik.

Dům, jehož vlastníkem je Český červený kříž, fungoval do roku 1991 jako poradna pro matky s dětmi. Koncem 90. let 20. století získalo domek do správy na základě nájemní smlouvy s Českým červeným křížem tehdy Okresní muzeum Rakovník (od roku 2003 příspěvková organizace Středočeského kraje).

V roce 2002 byla v domě Alice G. Masarykové slavnostně otevřena expozice přibližující nejen osobnost Alice G. Masarykové, ale i historii Českého (Československého) červeného kříže.  K vidění je zde rekonstrukce bytu Alice G. Masarykové, rekonstrukce dobové čekárny poradny pro matky s dětmi a instalace mapující historii Červeného kříže. Muzeum instalaci pravidelně doplňuje dalšími dobovými materiály a výsledky svých bádání a výzkumů. Kromě budování samotných expozic se systematicky zabývá shromažďováním materiálu a předmětů týkajících se historie Českého červeného kříže.

Pamětní síň Alice G. Masarykové je otevřena celoročně. Mezi nejčastější návštěvníky Pamětní síně patří především školní výpravy, výpravy seniorů a rodiny s dětmi.  V rámci provozování Pamětní síně Alice G. Masarykové spolupracuje Muzeum T. G. M. Rakovník také se Saským muzeem Červeného kříže v Beierfeldu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama