54 přítomných zastupitelů z 65 zahájilo 15. února již 21. jednání zastupitelstva Středočeského kraje.
Po procedurálních otázkách (ověřovatelé, komise, zapisovatelé, skrutátoři) bylo přistoupeno ke schválení programu. Zařazena byla petice o činnosti firmy AZOS v Nymburce, mimořádná provozní dotace pro nemocnici Kladno, žádost o dotaci pro Regionální radu soudružnosti, doplnění programu Fondu rozvoje obce a měst 2015. Klub STAN předložil návrh bodu o společném vzdělávání ve školách (neprošel, zdůvodnění níže), zastupitel Vaněk návrh bodu Informace o migrační strategii vlády (neprošel). Vyřazen byl plán odpadového hospodářství, protože nemáme stanovisko MŽP, také materiál o inkluzi, protože MŠMT již původní materiál stáhlo.
Na začátku se začala projednávat petice proti činnosti firmy AZOS, která zamořuje zápachem široké okolí Nymburska. Pan Štencl z Nymburka z petičního výboru a spolku Permanent informoval, že petici podepsalo přes 1200 občanů. Uvedl historii případu i požadavky petentů. Nezachrání je pokuta firmě, lidi zachrání jen odstranění nelegálního provozu. Za státní krajskou správu reagoval pan Růžička, který informoval o několika řízeních kraje v této věci, musí ale postupovat v souladu se zákonem. Zastupitelstvo pak hlasováním vyjádřilo nesouhlas s provozem, který negativně ovlivňuje životní podmínky i přímo zdraví občanů (pálení v očích, nose, krku, krvácení, exémy) a uložilo náměstkovi ŽP podat zprávu na příštím jednání a uložilo hejtmanovi zpracovat legislativní změnu, aby se dalo reagovat v obdobných případech rychleji. Zároveň podpořilo kroky Rady kraje, která mimo vlastních měření zřídila i pracovní komisi.
Z finančních záležitostí byla schválena pravidla hospodaření klubů – jsou stejná jako v předchozích letech, bylo schváleno též odepsání nevymahatelných pohledávek ve výši 337 tisíc Kč (15 případů). Nebyl schválen dodatek ke smlouvě s Komerční bankou, která byla o úvěru 4 miliardy Kč – dodatek se týkal odstranění rizika, kdy by vlivem makroekonomických faktorů byl záporný úrok, a banka by smlouvu chtěla vypovědět. Dále bylo prominuto v několika případech penále ze vzdělávacích grantů (OPVK), v jednom případě, kdy to sazebník neumožňuje, nebylo vyhověno.
Aktualizován byl zásobník evropských projektů, kam přibylo 7 nových akcí. Zastupitele Šance zaujala stavba sportovní haly v Hořovicích, chtěl by pro Kutnou Horu také, obdobně hovořil starosta Kolína a volal po systémovém řešení. V obdobném duchu se se nesla celá diskuse, další oblastí dotazů byl stav nedokončených projektů.
Dále byla schválena odůvodnění veřejných zakázek v dopravě (autorské dozory a inženýring), dále odůvodnění veřejných zakázek 7 významných dopravních staveb nad 50 mil. – II/272 Benátky-Zdětín, II/605 Chrášťany, II/329 Plaňany, II/118 Kladno, II/115 Černošice, II/111 Bystřice a dodávka technologie pro zvýšení bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy.
Pak následoval blok majetku (řešil zejména pozemky související s dopravou, chodníky atd.)– 10 bezúplatných nabytí, 18 bezúplatných převodů, 8 úplatných nabytí, v rámci kterých jsme nesouhlasili s úplatným nabytím nemovitosti v k. ú. Hořelice (ale prošlo to), 7 úplatných převodů, 3 vzájemné darování a směny a 4 další majetkové body.
Z oblasti školství byly převedeny prostředky na pořadatele sportovních soutěží okresních a krajských kol, souhrnně rozděleny dotace za 2015 a rozděleny přímé neinvestiční výdaje z MŠMT (průtokové) na jednotlivé školy na rok 2016. Standardním bodem byly změny zřizovacích listin a formální dodatek k smlouvě o zápůjčce na zateplovací projekt v Berouně (měnila se ředitelka).
Obsáhlé byly materiály o dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v kraji 2016-2020 (i s kritickou diskusí) a výroční zpráva o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy za rok 2014/2015.
Z životního prostředí byla schválena dotace z havarijního fondu na sanaci havarijního úniku ropných látek do veřejné kanalizace a na ČOV Kladno – Dubí a žádost Ekologického centra Orlov o mimořádnou dotaci na rekonstrukci venkovních učeben a výukového areálu Orlov Ekologického centra ve výši 1 mil. Kč.
Z oblasti zdravotnictví byly přiděleny dotace 5 nemocnicím na poskytování služeb veřejného zájmu ve výši necelých 202 milionů Kč (ztrátové 77,22 mil, nové pavilony 91 mil, prví pomoc 20,9 mil, nehrazené 12,92 mil), schváleno bylo i rozdělení prostředků ve výši přes 12,85 milionů Kč na činnosti nehrazené ze zdravotního pojištění- AT poradny, záchytky atd. (4,6 mil.), a na poskytování lékařské pohotovostní služby pro ostatní zdravotnická zařízení (8,25 mil.). Z rezervy kapitoly bylo poskytnuto též 8 milionů jako mimořádná provozní dotace nemocnici Kladno.
Podpořena byla žádost nemocnice Kolín o změnu účelu investiční dotace ve výši 40 mil. Kč – místo neproplacené dotace z ROPu na pořízení zdravotnické technologie pro Pavilon N na akci „Rekonstrukce bývalé svobodárny na Centrum pro vzdělávání a péči o zaměstnance ON Kolín, a.s.“.
Schválen byl též dodatek ke smlouvě o spolupráci při poskytování zdravotnické záchranné služby s Leteckou záchrankou Praha – budeme se podílet 50% nákladů – z operačního střediska ZZS Kladno budou přímo zvedat helikoptéru.
Z oblasti sociální byly rozděleny dotace na sociální služby na 2016 ve výši 893 milionů Kč s tím, že 15 milionů jde do rezervy odboru na mimořádné události. Dále byly schváleny změny zřizovacích listin 3 organizací a úpravy Sítě sociálních služeb pro rok 2016.
Z oblasti regionálního rozvoje byla obci Ovčáry schválena změna dotace z FROMu 2015 z neinvestiční na investiční, prominuty sankce za překročení termínu o 48 dnů obci Chocnějovice. Podpořen byl i projektový záměr „Smart akcelerátor ve Středočeském kraji“, který bude stát 14,05 mil. Kč. Diskutovala se též zpráva o činnosti Středočeského inovačního centra a schválena dotace z rozpočtu kraje na rok 2016. Projednána byla také Integrovaná strategie Pražské metropolitní oblasti, která se týká konkrétních projektů – předpokládaná rozpočet ITI je 7,8 mld. Kč, z toho přes 4,6 mld. Je z EU. 8,8 mil. Kč bude také stát provoz Regionální rady regionu soudružnosti Střední Čechy – dobíhají totiž projekty ROP.
Z kultury byla schválena změna zřizovací listiny Regionálního muzea v Kolíně – zařazen byl tzv. Prokůpkův dům v Kouřimi (který je ve vlastnictví kraje a je volný), kam se přestěhuje pobočka z dosavadních nevyhovujících prostor, které má od města navíc v nájmu.
Podpořeno bylo těsně i memorandum o spolupráci mezi Grodenskou oblastí z Běloruska a Středočeským krajem, přísedící Krajského soudu v Praze a na vědomí byla vzata zpráva o činnosti Rady.