Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek zavítal při své návštěvě Rožmitálu pod Třemšínem v neděli 6. března i do Podbrdského muzea.
„Měli jsme tu partnerskou delegaci z Německa a ukázat jim zdejší muzeum byl určitě dobrý krok. Město z areálu v letech 2009-2010 udělalo velice zajímavý turistický cíl – muzeum, které navíc získalo i cenu Gloria Musaealis 2010,“ ocenil počin radní Štefek.
V areálu muzea se nachází několik expozic.
„Expozice pánů z Rožmitála“ mapuje historii rodu a osudy nejslavnějších z nich - Jaroslava Lva, Johany a Zdeňka Lva. Královna Johana z Rožmitála vládla Českému království po boku svého manžela Jiřího z Poděbrad po několik desetiletí. Expozice historických automobilů nabízí sbírku 32 vozů Aero, včetně tří karoserií od firmy Sodomka.
Expozice „Jak se žilo na Podbrdsku“ nabízí historii města a okolí. V expozici nechybí ani galerie slavných osobností nebo sbírka erbů z habrového dřeva či model chrámu svatého Víta /v poměru 1: 60/ vyrobený ze žitné slámy.
„Památník J. J. Ryby“ je zaměřen na životní příběh a dílo hudebního skladatele, kterého proslavila jediná skladba, ačkoliv jeho dílo je velice početné a rozmanité.
V „Muzeu hasičstva“ se návštěvníci zase dozvědí historii hasičstva se zaměřením na region, širší okolí i zahraničí.
Ve „Stodole“ najdou sbírku nářadí, náčiní i strojů, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti. V roce 2013 byl v části stodoly otevřen i plně funkční cvočkařský veřtat doplněný o expozici věnovanou cvočkařství.
V muzeu nechybí ani galerie, v které je aktuálně prodejní výstava prací Aleny Mašíkové.
V místech, kde dnes stojí Podbrdské muzeum, býval podle písemných zpráv před více než 630 lety mlýn, později nazývaný Podbranský. Objekt měl pohnutý osud, nakonec byl v restituci navrácen potomkům bratří Tomáškových, ti jej pak v roce 2000 prodali městu Rožmitál pod Třemšínem.